Holcim o polovinu zvýšil zisk, fúzi s Lafarge chce dokončit do šesti měsíců | E15.cz

Holcim o polovinu zvýšil zisk, fúzi s Lafarge chce dokončit do šesti měsíců

Holcim o polovinu zvýšil zisk, fúzi s Lafarge chce dokončit do šesti měsíců
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Švýcarskému výrobci stavebních materiálů Holcim v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupl čistý zisk o 52 procent na 355 milionů švýcarských franků (9,1 miliardy korun). Hospodaření podpořily lepší výsledky na trzích v Severní Americe a v Asii. Firma připravuje spojení s francouzským výrobcem stavebnin Lafarge do největšího světového producenta cementu.

Sloučená společnost by měla být schopna lépe se vyrovnávat s nadměrnou kapacitou a skomírající poptávkou, které trápí odvětví od hospodářské krize z roku 2008. Holcim uvedl, že sloučení firem by mělo být dokončeno v první polovině roku.

Tržby švýcarské firmy v období od října do prosince stouply o skoro dvě procenta na 4,87 miliardy franků, nedosáhly ale na očekávání analytiků. Za celý uplynulý rok tržby činily 19,1 miliardy franků, což při zohlednění nepříznivého vývoje směnných kurzů představuje meziroční pokles o zhruba tři procenta. Čistý zisk za celý rok stoupl o procento na 1,29 miliardy franků a překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters.

Lafarge, který výsledky zveřejnil 18. února, vykázal v loňském čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 145 milionů eur (skoro čtyři miliardy korun) poté, co snížil hodnotu části svého majetku, především v Sýrii a v Iráku.

Podle analytika společnosti Helvea-Baader Patricka Appenzellera hospodářské výsledky potvrzují, že Holcim je v lepší kondici než jeho vytčený partner Lafarge. Vyvolává to prý pochybnosti nad směnným poměrem při plánovaném sloučení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!