Mexická firma Cemex převezme betonárny v Česku | E15.cz

Mexická firma Cemex převezme betonárny v Česku

Mexická firma Cemex převezme betonárny v Česku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Hrouda, Euro
Výrobce stavebnin Cemex od příštího roku převezme betonárny a další provozy švýcarského výrobce cementu Holcim v České republice. Mexická firma se stane druhou nejsilnější skupinou na trhu v Česku.

Transakce se týká jedné cementárny, pěti provozoven na výrobu kameniva a 16 betonáren. Provozy, které představují veškerá aktiva Holcimu v tuzemsku, Mexičané od švýcarské firmy převezmou s účinnosti o ledna 2015.

Strategické přesuny v Evropě

Ve Španělsku Cemex v jejím rámci od Holcimu převezme cementárnu a další jeden provoz. Holcim, který hodlá vytvořit globálního cementářského giganta s francouzským konkurentem Lafarge, mezitím oznámil, že už dál neplánuje vytvořit s Cemexem společný podnik v této zemi, protože se změnila strategická situace v odvětví.

V Německu Cemex Holcimu naopak některé operace prodá. V tomto případě jde o cementárnu, 79 betonáren a další více než dvě desítky provozů na západě země.

Cemex v rámci této výměny majetku v Evropě Holcimu zaplatí 45 milionů eur (1,2 miliardy Kč), oznámila mexická firma. Od transakce si slibuje, že zlepší její provozní zisk EBITDA, a to v rozpětí mezi 20 až 30 miliony dolarů ročně. Cemex dodává své výrobky zákazníkům ve více než 50 zemích. V České republice nyní provozuje 60 betonáren, sedm štěrkoven, šest kamenolomů a cementovou mlýnici.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud