Obří projekt u Václaváku znesvářil trh, padají žaloby | E15.cz

Obří projekt u Václaváku znesvářil trh, padají žaloby

Palác Savarin v pražské ulici Na příkopě
Palác Savarin v pražské ulici Na příkopě
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: SJu via Flickr
Daniel Novák

Daniel Novák

Změna majitele velkého developerského projektu na zástavbu bloku mezi pražským Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská vyvolala na realitním trhu již dlouho neviděnou vlnu vášní. Ve vzrušené atmosféře došlo i na žaloby.

V tendru organizovaném původním irským vlastníkem Ballymore a irskou konsolidační agenturou NAMA zvítězila s cenou nad osmdesát milionů eur developerská firma Crestyl. Další uchazeč, společnost Flow East britského podnikatele Jamese Woolfa, však tvrdí, že měla s Ballymorem exkluzivní dohodu. Současně prý byla jeho nabídka 87 milionů eur nejvyšší. Za vyřazením Flow East z tendru a vítězstvím Crestylu jsou podle něj osobní vazby mezi touto firmou a původním vlastníkem.

„Toto je mimořádně nespravedlivá situace pro irské daňové poplatníky a jen NAMA může vysvětlit, proč přijali o sedm milionů eur méně za komplex paláce Savarin,“ řekl Woolf. Jeho firma vyzvala irskou vládu, aby případ prošetřila. Kauza se již v Irsku objevila na stránkách tisku.

Advokáti prodejce ovšem považují výsledek tendru za neprůstřelný. „Vzhledem k tomu, že šlo o ryze soukromoprávní dispozici s privátně vlastněným majetkem, nejsme si vědomi žádného rizika, které by mohlo ovlivnit platnost procesu jeho prodeje,“ sdělil Bryan Wilson, partner advokátní kanceláře Wilson & Partners, která v transakci stála na prodávající straně. Crestyl zastupovali další ostřílení právníci Dentons.

Dobrá víra ve vítězství

Woolf si však stojí nejen za tím, že nabídl nejvíce, ale také že měl s Ballymore exkluzivní dohodu – a může to dokázat. Odkazuje se mimo jiné na nový občanský zákoník, přesněji paragrafy týkající se dobré víry.

„K porušení dobré víry by mohlo dojít ve chvíli, kdy by Ballymore vyvolal ve Flow East oprávněný dojem, že se s ním dohodl na exkluzivitě,“ míní Miroslav Hájek, právník z kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Pokud se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě strana, která očekávání té druhé bezdůvodně ukončí.

Maximum, čeho se však Flow East může podle advokáta Hájka pomocí složitého dokazování domoci, je odškodnění a náhrada ušlého zisku. Na výsledku tendru už žaloby patrně nic nezmění. O projekt nazvaný Savarin podle jednoho z paláců v ulici Na Příkopě se podle informací deníku E15 ucházeli i další investoři typu izraelské společnosti AFI Europe nebo PSN Václava Skaly.

Výstavba Savarinu přijde na miliardy
Nový majitel projektu Savarin se musí připravit na to, že ho výstavba bude stát několik miliard korun. Konzultanti ale tvrdí, že se to vyplatí. „Díky stabilnímu ekonomickému prostředí, růstu trhu maloobchodních prostor a zvyšující se chuti investorů je ideální čas pro investici do developementu v prémiové lokalitě centra Prahy,“ uvedl Jonathan Hallet, středoevropský šéf poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která při prodeji stála na straně Ballymore. Savarin umožňuje postavit kolem 28 tisíc metrů čtverečních obchodů a patnáct tisíc čtverečních metrů kanceláří. Pro firmu Flow East Jamese Woolfa je projekt o to atraktivnější, že ho lze napojit na její nynější kancelářské centrum Forum na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.