Antimonopolní úřad prošetří mobilní operátory, jestli nemají kartel | E15.cz

Antimonopolní úřad prošetří mobilní operátory, jestli nemají kartel

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájí vlastní prošetření trhu mobilních operátorů. Chce zjistit, zda na trhu neexistuje kartel nebo někdo nezneužívá svou dominanci. Ještě ve čtvrtek tvrdil, že situace v mobilním volání a datech není sice uspokojivá, okamžitý zásah však neumožňuje.

Kvůli cenám mobilních dat skončil v únoru ve funkci ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD), jemuž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyčítal špatnou komunikaci kolem tohoto tématu. Premiér nyní ministerstvo dočasně vede.

"ÚOHS zahájí v příštích dnech vlastní sektorové šetření v oblasti hlasových a datových služeb elektronických komunikací poskytovaných prostřednictvím veřejných mobilních telekomunikačních sítí. Cílem bude zjistit, zda na těchto trzích existují důvody pro zásah soutěžního regulátora," uvedl dnes předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Úřad chce podle něj prověřit zda v oblasti mobilních hlasových a datových služeb nevzniká zakázaná koordinace soutěžitelů, tedy kartel nebo zneužití dominantního postavení některé z firem.

Provádět šetření z pozice oprávněného úřadu a následně s jeho odbornými výsledky seznámit veřejnost je podle výkonného ředitele asociace mobilních operátorů Jiřího Grunda správné. "Věřím, že krok ÚOHS přispěje k vyjasnění situace na českém telekomunikačním trhu a ve svém důsledku povede k nastartovaní odborné debaty na téma budoucnost digitální ekonomiky v ČR. Všichni naši členové jsou připraveni poskytnout úřadu nezbytnou součinnost," řekl ČTK.

Vodafone podle svého vyjádření věří, že nové sektorové šetření nebude mít vliv na včasné dokončení již zahájených řízení v oblasti telekomunikací, jako je například stlačování marží O2 v oblasti pevného připojení k internetu, které ÚOHS řeší od roku 2010. "Předpokládáme, že v rámci nového šetření ÚOHS vezme v potaz také bezprecedentní sdílení sítí našich konkurentů. Pokud budeme vyzváni, budeme s ÚOHS spolupracovat," dodala mluvčí Markéta Kuklová.

Ještě minulý týden antimonopolní úřad tvrdil, že na trzích s vysokou informovaností zákazníků a častými přechody od jednoho poskytovatele k druhému často vzniká takzvané cenové následování, které není z hlediska soutěžního práva zakázané, ačkoli vede k podobným cenám. Úřad také tvrdil, že žádný důkaz o koordinaci firem nemá a na trhu není ani dominantní firma.

Na druhé straně ale také uvedl, že úřad soutěž v mobilních hlasových a datových službách nepovažuje za plně fungující, nemůže ale nyní v rámci své působnosti proti operátorům zasáhnout. Bude situaci dál sledovat a analyzovat. Ideálním impulzem pro obnovení soutěžního prostředí by prý byl vstup čtvrtého operátora, případně posílení pozice virtuálních operátorů. Pozitivní dopad úřad očekává i od chystaných legislativních změn.

Vláda minulý týden podpořila novelu zákona, která podle premiéra Sobotky vytvoří tlak na pokles cen mobilních dat. Nyní novela míří do Poslanecké sněmovny. Předpis podle předkladatelů víc chrání spotřebitele, zvyšuje pravomoci ČTÚ a zajistí přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři ale tvrdí, že novela ceny pro zákazníky nesníží, protože zvýšení pokut firmám bude působit opačně.

Více o mobilních operátorech čtěte ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.