Brusel vyšetřuje, jestli Motorola blokuje přístup k patentům | E15.cz

Brusel vyšetřuje, jestli Motorola blokuje přístup k patentům

Motorola Mobility
Motorola Mobility
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise začala vyšetřovat společnost Motorola Mobility. Vyhověla tak stížnostem konkurence, která tvrdí, že Motorola záměrně blokuje přístup ke svým základním patentům, které jsou nezbytné pro fungování řady aplikací. Nejvíce si na Motorolu stěžují Apple a Microsoft. Podle evropského práva platí, že firmy, které vlastní patenty k technologiím, které fungují jako standard v určitém odvětví, musejí tyto patenty zpřístupnit konkurenci.

Motorole už se díky soudním příkazům podařilo dočasně zablokovat prodej mnoha produktů, včetně přístrojů iPhone či iPad od Applu, případně herní konzoly Xbox od Microsoftu. Ve všech těchto přístrojích jsou technologie, které využívají některý z patentů Motoroly. Rivalové tvrdí, že Motorola se zákazem snaží jen získat na trhu konkurenční výhody pro vlastní podobné výrobky.

Apple a Microsoft si proto u Evropské komise stěžovaly na to, že Motorola Mobility podle jejich názoru zneužívá svého postavení. Vždy prý požádá o soudní příkaz, aby mohla zablokovat prodej výrobků konkurence, které využívají její patenty. Motorola z minulosti vlastní rozsáhlé portfolio patentů a některé z nich jsou nutné k fungování řady dnešních aplikací, včetně těch bezdrátových.

Evropské standardy zajišťují, že přístroje různých výrobců budou schopny vzájemně komunikovat. Komisi také zajímá, zda Motorola nespojovala zpřístupnění standardních patentů s nevýhodnými licenčními podmínkami.

Motorola Mobility vznikla ze společnosti Motorola. Ta se loni rozdělila na dvě části: Motorola Mobility, která se věnuje výrobě mobilních telefonů a počítačových tabletů, a Motorola Solutions, která se zaměřuje na ostatní elektroniku. Aktivit v oblasti síťových řešení se firma zbavila a prodala je společnosti Nokia Siemens Networks.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.