J&T i Penta vzdaly boj o kmitočty | E15.cz

J&T i Penta vzdaly boj o kmitočty

telekomunikace
telekomunikace
• 

jik, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE se podle očekávání přihlásili všichni tři mobilní operátoři a také finanční skupina PPF. Do aukce naopak podle neoficiálních informací nejdou některé firmy, které dříve o účasti uvažovaly, například Dial Telecom, UPC, J&T, KKCG a Penta. Termín pro podání přihlášek vypršel včera. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má zveřejnit souhrnný seznam zájemců dnes, včera nechtěl nabídky komentovat.

Podle zástupců PPF je aukce poslední možností, jak vytvořit nového mobilního operátora na českém trhu. O tom, zda skupina skutečně postaví vlastní mobilní síť, se rozhodne podle výsledků aukce i vývoje regulace na českém trhu. V minulosti se PPF neúspěšně pokoušela dohodnout se současnými operátory na vytvoření takzvaného virtuálního operátora s využitím jejich sítí.

Kmitočtová bitva

Jan Sedlák: LTE v Česku po česku

Sítě LTE umožňují připojení k internetu o rychlosti kolem 150 Mbit/s, což je zhruba pětkrát více než nynější technologie 3G. Vyvolávací cena frekvencí v pásmu 800 MHz uvolněných po přechodu na digitální televizní vysílání a v pásmech 1800 a 2600 MHz je 7,4 miliardy korun. ČTÚ si od prodeje slibuje rozšíření vysokorychlostního internetu i zvýšení konkurence po případném vstupu čtvrtého hráče na trh. Sítě mají být v provozu do dvou let.

Do 10. října by měl úřad vyřadit zájemce, kteří nesplnili podmínky účasti. Samotná aukce bude v listopadu a kmitočty úřad přidělí na přelomu roku.

Autor: jik, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah