O vstupu Facebooku na burzu může být jasno už příští týden | E15.cz

O vstupu Facebooku na burzu může být jasno už příští týden

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstup sociální sítě Facebook na burzu se přiblížil. Podle dvou zdrojů Bloombergu by mohl už příští týden padnout návrh na primární úpis akcií (IPO), o přesném načasování se však dál diskutuje a může být změněno. Firma prý diskutuje o ocenění mezi 75 a 100 miliardami dolarů.

Jednou z podmínek pro obchodování na burze je zveřejnňování výsledků hospodaření. Ty má Facebook začít vydávat do konce dubna a tato skutečnost také nahrává spekulacím, že by se s Facebookem mělo začít obchodovat ve třetím květnovém týdnu. Hlavní roli při IPO Facebooku budou hrát nejspíš finanční ústavy Morgan Stanley a Goldman Sachs, dohoda je podle Bloombergu velmi blízko.

Pokud by Facebook z prodeje akcií na burzu získal 10 miliard dolarů, dosáhl by ohodnocení 100 miliard dolarů. Z IPO Facebooku by se tak stala jedna z vůbec největších událostí na burze v historii. Jediné americké firmy, které z IPO získaly více peněz, jsou Visa (19,7 miliardy dolarů), General Motors (18,1 miliardy) a AT&T Wireless Services (10,6 miliardy).

Hranici 10 miliard dolarů při IPO se v historii podařilo překonat pouze 10 společnostem. Takto úspěšný nebyl ani Google, kterému se v roce 2004 podařilo z primární emise akcií získat 1,9 miliardy dolarů, což ho ocenilo na 23 miliard. Dnešní hodnota Googlu je 188 miliard.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah