Úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami rostou nejvíce za posledních deset let | E15.cz

Úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami rostou nejvíce za posledních deset let

ČTK

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 54,4 miliardy korun, což je meziroční růst o 16 procent. Zároveň ale klesl počet nově uzavřených smluv meziročně o 15 procent na zhruba 369 tisíc.

"Z listopadových výsledků můžeme poměrně přesně odhadnout růst objemů za celý letošní rok, který by se tak měl pohybovat kolem 15 procent. Jde tak o nejvyšší meziroční růst objemu úvěrů za posledních deset let," řekl ČTK tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly podle údajů ministerstva financí úvěry za 47,9 miliardy korun, což byl meziroční růst o 4,6 procenta.

Odborník varuje před realitní bublinou, kterou vyvolávají snadno dostupné hypotéky

Asociace zároveň tento týden upozornila, že podíl úvěrů na vkladech u stavebních spořitelen ke konci září stoupl na 69,1 procenta, a padl tak dosavadní rekord z roku 2010 ve výši 68,2 procenta. Poměr úvěrů k celkovým vkladům určuje, jak se stavebním spořitelnám daří půjčovat peníze, které vyberou od klientů. Čím je poměr vyšší, tím jsou stavební spořitelny úspěšnější.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu. Stavební spoření lidé primárně využívají na rekonstrukce a modernizace.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!