Petrohradské muzeum Ermitáž se pustí do obchodování s NFT | E15.cz

Ermitáž se vydává do světa kryptoměn. Pustí se do obchodování s digitálním uměním

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Petrohradské muzeum Ermitáž se pustí do obchodování s digitálním uměním. Ve spolupráci s kryptoměnovou burzou Binance nabídne kupujícím čím dál populárnější unikátní tokeny (NFT) inspirované díly z jeho sbírek. Veřejný prodej začal dnes a potrvá do 7. září, uvedlo podle agentury AFP jedno z největších a nejznámějších muzeí na světě.

NFT je zkratka anglického non-fungible token, česky nezaměnitelný token, tedy nezaměnitelný elektronický klíč. Je to digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá zcizit. V posledních letech jejich popularita mezi sběrateli prudce stoupá, přičemž některé NFT se v aukcích prodaly i za několik milionů dolarů. Mohou to být buď jen digitálně vytvořená díla, nebo digitalizované verze skutečných děl. Je možné je darovat nebo s nimi obchodovat, ale není možné je pozměnit nebo rozmnožit.

Ermitáž tak nabídne k prodeji ve formě NFT obraz Madonna Litta od Leonarda da Vinciho z roku 1490, Juditu od Giorgioneho z roku 1504, Šeříkový keř Vincenta van Gogha z roku 1889, Zahradu v Montgeron z roku 1876 od Clauda Moneta nebo Kompozici VI Vasilije Kandinského. Aby jejich „tokenizované“ verze byly skutečnými unikáty, ponesou podpis ředitele Ermitáže Michaila Borisoviče Piotrovského, zdůraznilo muzeum.

Cena každé digitální šarže začíná na 10 tisíc BUSD, což je kryptoměna, která sleduje kurz amerického dolaru. Platforma Binance NFT sdružuje umělce a sběratele, aby mohli obchodovat s nejžádanějšími NFT.

Petrohradská Ermitáž byla založena v roce 1764 a co do vystavených exponátů je největším muzeum na světě. V jejích zhruba 1000 sálech lze zhlédnout více než 60 tisíc děl a v depozitářích jich jsou další zhruba tři miliony.

Autor: ČTK

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video