Centrum kyberbezpečnosti žádá nové lidi a desítky milionů navíc | E15.cz

Centrum kyberbezpečnosti žádá nové lidi a desítky milionů navíc

Centrum kyberbezpečnosti žádá nové lidi a desítky milionů navíc
Až milion dotazů na sekundu. Simulace kybernetických útoků pomocí technologie od Spirentu.
• 
ZDROJ: Jan Sedlák

ČTK

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) v příštích třech letech hodlá přibrat 24 dalších pracovníků pro Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB). Nové lidi prý potřebuje k plnění úkolů vyplývajících z Národní strategie kybernetické bezpečnosti. Žádá také o navýšení rozpočtu o 50 milionů korun ročně pro NCKB, jehož rozpočet loni činil 60 milionů. Návrh NBÚ ve středu projedná vláda.

„Posílení kapacity Národního bezpečnostního úřadu v letech 2016 až 2018 je reakcí na výzvy z oblasti kybernetické bezpečnosti, kterým Česká republika dnes čelí. Vyplývá ze zákonné povinnosti a z úkolů Národní strategie kybernetické bezpečnosti i navazujícího Akčního plánu schválených v uplynulých měsících, uvedl Radek Holý z NBÚ

Poznamenal, že ČR musí odpovídajícím způsobem reagovat na zvyšující se aktivitu v kyberprostoru ze strany některých států a minimalizovat riziko úniku strategických či jinak citlivých informací jak u státu, tak i u významných podnikatelských subjektů. „NCKB jako součást NBÚ potřebuje rovněž disponovat nejnovějšími technologiemi a nástroji pro zvládání kybernetických bezpečnostních incidentů,“ sdělil Holý.

NBÚ hledá nový kyberbezpečnostní tým

Stávající rozpočet a počet pracovníků NCKB neumožňují podle Holého řádné plnění všech uložených agend. Návrh proto počítá s vytvořením 24 nových tabulkových míst, po osmi v každém z příštích let.

Nové posily budou zejména pracovat na určování kritické informační infrastruktury nebo se podílet na vývoji automatizovaného testování nových vzorků škodlivého kódu, tzv. malware. Mají také spolupracovat s ostatními institucemi, zejména s vysokými školami, na vzdělávacích projektech a přípravě vzdělávacích programů a materiálů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Mezi agendy patří také spolupráce s policií a státními zástupci na řešení trestných činů vyžadující zkoumání digitálních stop nebo vytvoření krizových plánů pro rozsáhlé kybernetické incidenty.

Úlohou NCKB je koordinace spolupráce při předcházení kybernetickým útokům i při návrhu a přijímání opatření při řešení incidentů. Úkoly stanovil tomuto centru loni přijatý zákon o kybernetické bezpečnosti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!