ČNB vydala k výročí narození Erbena unikátní stříbrnou pětisetkorunu

Karel Jaromír Erben

Karel Jaromír Erben

Dvě stě let od narození českého básníka a spisovatele Karla Jaromíra Erbena připomene pamětní stříbrná mince, kterou vydala Česká národní banka (ČNB). Mince v nominální hodnotě 500 korun se začne prodávat ve středu.

Na lícní straně mince, jejíž grafickou podobu navrhl Jaroslav Bejvl, je kytice lučních květin s nápisem Kytice z pověstí národních a na rubové Erbenův portrét. Stříbrná mince je ve dvojím provedení, 7300 kusů je v běžné kvalitě a 10 800 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem.

Pětisetkoruna je zároveň první z pětidílného cyklu pamětních stříbrných mincí věnovaných významným osobnostem českého kulturního života. Do roku 2015 ČNB tímto způsobem postupně připomene ilustrátora a režiséra animovaných filmů Jiřího Trnku, tenoristu Beno Blachuta, výtvarníka Jiřího Koláře a dramatika Václava Tháma.

Stříbrná pětisetkoruna k dvoustému výročí narození básníka Karla Jaromíra ErbenaStříbrná pětisetkoruna k dvoustému výročí narození básníka Karla Jaromíra ErbenaStříbrná pětisetkoruna s portrétem Karla Jaromíra Erbena

Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně. Od mládí projevoval hudební talent a jeho matka si přála, aby se stal učitelem, on se ale rozhodl pro studium práv. U soudu ale působil jen krátce. Záhy se seznámil s Františkem Palackým a od roku 1843 byl placen českými stavy za sbírání materiálů k zemské historii. Cestoval po Čechách, shromažďoval cenné listiny, ale i lidovou tvorbu jako pohádky a říkadla. Zřejmě nejvíce ale proslul svým souborem 12 balad, které vyšly v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních.