Do čeho investovat? Ptejte se odborníka v online chatu! | E15.cz

Do čeho investovat? Probíhá chat s odborníkem: ptejte se!

Do čeho investovat? Probíhá chat s odborníkem: ptejte se!
Lukáš Urbánek, finanční poradce společnosti Partners
• 
ZDROJ: Partners Financial
Prezentace klienta •

Jak se chovají aktuální trhy v době koronavirové? Do čeho se v současnosti vyplatí investovat? Jaké jsou prognózy do budoucna? Vaše otázky zodpoví Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

Lukáš Urbánek je jedním z prvních držitelů prestižního mezinárodního certifikátu European Financial Advisor v rámci ČR. Je spoluautorem knihy Jak ovládnout své finance – Finanční plánování pro každého. Jako finanční poradce společnosti Partners se často objevuje v předních českých médiích.

Ptejte se:

Lukáš Urbánek, finanční poradce společnosti Partners

Počet zbývajících znaků: 1000

Váš dotaz byl odeslán.

Jiří, 24. září 2020
Dobrý den, jaký je prosím Váš pohled na budoucí vývoj cen nemovitostí (především bytů)? Mnoho předpovědí o poklesu se zatím spíše nenaplnilo.
Dobrý den, Jiří, cokoliv predikovat je ošemetné, a to je možná také důvod Vašeho současného zklamání. U nemovitostí hodně záleží na lokalitě, lokalitě a lokalitě. Jiná situace je v Praze a jiná bude u nás ve Zlíně. Bude se tedy vždy jednat o individuální posouzení a nelze paušálně říci, jak se bude situace vyvíjet. Pokud potřebujete vyřešit vlastní bydlení pro rodinu, tak asi nebudete čekat 10 let jestli dojde ke změně na trhu a pravděpodobně nemovitost pořídíte za současných podmínek. Svým klientům schvaluji investici v případě, kdy do nemovitosti vloží maximálně 30 % volných prostředků, mají zajištěné další plánované cíle na horizontu do 10 let, investice jim vynese cca 6 % p.a. a mají někoho, kdo jim bude nemovitost spravovat.
Petr, 24. září 2020
Má v současné době cenu investovat do fondů Franklin Templeton?
Dobrý den, Petře, Franklin Templeton má ve své nabídce desítky fondů a zcela jistě mezi nimi najdeme zajímavé příležitosti, ale také tomu může být naopak. Není tedy ani tak důležitá investiční společnost jak strategie daného fondu a trh na který se fond zaměřuje. Výběr investiční společnosti je již potom detail, který nebude mít výrazný vliv na výsledek.
linda, 24. září 2020
Dobrý den, je opravdu nejlepší doba na investice nebo je to jen bublina?
Dobrý den, Lindo, vhodná doba je vždy a špatná taky. Pro dlouhodobou investici se stále jedná o příležitost a daleko důležitější je strategická alokace portfolia než správné načasování. U krátkodobé investice musí být portfolio zase konzervativní a je nutné tedy využít bezpečné podkladové aktivum (státní dluhopisy, korporátní dluhopisy velkých firem). Zde se tedy nebude jednat o propady ve výši 10 % atp.
bety, 24. září 2020
V čem vidíte největší dopad na investorsky svět? V rámci koronaviru?
Dobrý den, pokud bychom se dívali pouze na finanční trhy, tak situace je normálu a vše vypadá tak, jako by se nic nestalo. To ale neznamená, že ještě nebude nějaký doběh. Jsou stále společnosti, které nerozjely výrobu na 100 %. Spousta firem si půjčilo peníze a tyto závazky bude nutné v budoucnu vracet. Státy se obrovsky zadlužily a ty budou muset také své dluhy spravovat. Takže na detailnější závěry si budeme muset ještě počkat.
adam, 24. září 2020
Aký je Váš názor na investície cez p2p pôžičky. Napríklad Zonky a pod?
Dobrý den, Adame, jedná se o alternativní formu investice a lze ji v portfoliu akceptovat do výše cca 15 %.
otakar, 24. září 2020
Pár známých mi doporučilo forex jako platformu, kde mohu investovat ale na internetu jsem četl velmi negativní recenze. jaký je váš názor?
Dobrý den, Otakare, je potřeba rozlišit dvě věci. 1) do jakého podkladového aktiva investovat. 2) přes koho investici provést. V prvním bodě je důležité vyhodnotit vůbec zajímavost takové investice. Co se týká investic do měn jako takových, tak se vždy jedná o hru s nulovým součtem. Pokud někdo vydělá 5 %, tak na druhé straně někdo musí 5% prodělat. Otázkou je, kolikrát se Vám podaří být na té správné straně? Vývoj měn se neřídí žádnými trendy a fundamenty a nelze tedy jakkoliv odhadovat dlouhodobý vývoj. Z těchto důvodů tedy investice do měn nedoporučuji a spíše radím klientům investovat do majetkových cenných papírů. Druhý bod v takovém případě již postrádá smysl. Ale u investic obecně je důležité i technické provedení a transakční náklady.
honza, 24. září 2020
Dobrý den které korporátní dluhopisy by ste doporučil pri zvážení investice?
Dobrý den, Honzo, svým klientům a nikomu jinému nedoporučuji investici do samostatných korporátních dluhopisů. Z mého pohledu se jedná o příliš rizikovou investici. U těchto investic je potřeba se vždy ptát, proč si tyto společnosti nepůjčí peníze u bank za výhodnějších podmínek? Proč bych měl někomu takovému půjčit, když banka to vyhodnotila jako rizikovou záležitost? Na trhu lze najít řadu podílových fondů, které investují do korporátních dluhopisů, do prověřených společností… Klientům tedy doporučuji jít spíše touto cestou.
Luboš, 24. září 2020
Zcela jednoduchá otázka, mám k dispozici asi 700k které nebudu potřebovat minimálně 10 let. Co snimi?
Dobrý den, Luboši, jestli můžete opravdu na 10 let zavřít oči a peníze nebudete potřebovat, můžete je investovat. V takovém případě by již měla být v portfoliu zastoupena akciová složka. Pro investici 700 000 Kč bude nejvýhodnějším řešením investiční portfolio z podílových fondů. Pro sestavení investičního portfolia doporučuji se obrátit na investičního poradce, který na základě Vaší celkové finanční a majetkové situace doporučí optimální řešení.
Jaromír , 24. září 2020
Dobrý den. K čemu se v této době lidé nejvíc obrací v otázce investování?
Dobrý den, Jaromíre, klienti se na mě obrací nejčastěji s potřebou ochránit své prostředky před inflací, která hrozí úsporám na běžných účtech. Stávající klienti se potom na mě obrací s požadavkem o další investice a v době poklesů na trzích s dotazy, jestli je jejich investice v „v bezpečí“.
Katka , 24. září 2020
Dobrý den. Do čeho vy nyní investujete? Díky
Dobrý den, Katko, aktuálně realizuji své investice přes podílové fondy a doplňkové penzijní spoření. Jsem ještě mladý 😊, takže mé dlouhodobé portfolio je převážně dynamické (investice do akcií).
pavel, 24. září 2020
Lukáši jaký máte názor na kolektivní investování?
Dobrý den, Pavle, asi tak jako všechno na světě, vše má svá pro a proti. U podílových fondů tomu není jinak. Pro drobného INVESTORA (nikoliv spekulanta) se jedná o ideální řešení, u kterého lze akceptovat sníženou flexibilitu v zadávání pokynů k nákupu a prodeji. Výběr podílových fondů je téměř neomezený a pro každý záměr a investiční horizont lze najít odpovídající řešení.
michal, 24. září 2020
na jaké procenta se mohu maximálně dostat při investici do podílových fondů?
Dobrý den, Michale. A jaké procenta chcete? Výběr a možnosti jsou téměř neomezené. Výdělky podílových fondů se pohybují i na úrovni 100 % za rok, ale vždy je potřeba zvážit míru podstupovaného rizika a likviditu. Troufám si říct, že potenciál výnosu není tedy limitujícím prvkem, ale důležitá bude strategická alokace Vašeho investičního portfolia. Pro sestavení investičního portfolia doporučuji se obrátit na investičního poradce, který na základě Vaší celkové finanční a majetkové situace doporučí optimální řešení.
Daniel , 24. září 2020
Dobrý den. Chtěl bych nyní koupit byt. Je podle vás vhodná doba?
Dobrý den, Danieli, nevím, jestli je vhodná doba. Pokud takovou investici zvažujete, tak bych doporučil hlavně vybrat parametrově vhodnou nemovitost. Pokud je v plánu dlouhodobá investice, a nikoliv krátkodobá spekulace, tak bych momentální situaci na trhu moc neřešil. K podobným situacím zcela určitě bude docházet i v budoucnu.
Pavel , 24. září 2020
Dobrý den. Je nyní rozumné investovat raději do komodit jako je zlato?
Dobrý den, Pavle. Zlato je aktuálně na historických cenách, na kterých bylo naposledy v roce 2011. Z tohoto pohledu tedy asi není moc důvodů, proč zlato kupovat právě teď. Zlato může na dlouhodobém horizontu 20 a více let sloužit jako uchovatel hodnoty, tj. nic moc nevyděláte. Pokud tedy plánovaná investice do zlata splňuje všechny Vámi stanovené parametry, můžete se do investice pustit. Zlato by mělo tvořit maximálně 15 % investičního portfolia a je potřeba si dát pozor na formu nákupu a transakční poplatky.
david, 24. září 2020
Jako majitel stavební firmy se denno denně potýkám s otázkami z mého, celkem finančně svobodného, ​​okolí zda mají investovat do nemovitostí. I když stavím baráky pro velký developery, nejsem asi správná cílová skupina na dané dotazy...poradíte mi co jim mám hodnověrně odpovědět? Jak je na tom trh s nemovitostmi? Nakoupit byty a pronajímat? Nebo počkat?
Dobrý den, Davide. Pro relevantní odpověď bych potřeboval znát výrazně více informací. Svým klientům schvaluji investici v případě, kdy do nemovitosti vloží maximálně 30 % volných prostředků, mají zajištěné další plánované cíle na horizontu do 10 let, investice jim vynese cca 6 % p.a. a mají někoho, kdo jim bude nemovitost spravovat. Přeji Vám, ať se Vám daří a firma prosperuje.
Jana, 24. září 2020
Dobrý den. Co si myslíte o investování do umění?
Dobrý den, Jano, omlouvám se, ale nejsem odborníkem na tuto oblast investic. Umění má svá jistá specifika a je potřeba být v dané oblasti odborníkem. Pokud se jedná o investici, tak doporučuji pro tento typ max. 15 % portfolia. Pak se může jednat o relativně bezpečnou záležitost z pohledu diverzifikace.
Pavlína , 24. září 2020
Dobrý den. Myslíte si ze nemovitosti jsou nyní dobra investice?
Dobrý den, Pavlíno. Pro relevantní odpověď bych potřeboval znát výrazně více informací. Svým klientům schvaluji investici v případě, kdy do nemovitosti vloží maximálně 30 % volných prostředků, mají zajištěné další plánované cíle na horizontu do 10 let, investice jim vynese cca 6 % p.a. a mají někoho, kdo jim bude nemovitost spravovat.
Karel, 24. září 2020
Dobrý den. Je podle vás nyní dobře kupovat byt?
Dobrý den, Karle, omlouvám se, ale neznám Vaši situaci a nedokážu tedy poradit. Pokud v něm potřebujete bydlet, asi není co řešit. Pokud se jedná o investici a dává vám to smyls a neutopíte v nemovitosti více jak 30 % volných zdrojů, tak ho kupte.
vojta, 24. září 2020
Jaké investiční produkty nabízí Partners? Mám negativní zkušenost z modro bílé konkurence a "investice" do životního pojištění my nepřijde relevantní: D
Dobrý den, Vojto, spolupracujeme se všemi významnými společnostmi na našem trhu, které spolupracují se správci z celého světa. Troufám si tedy říct, že možnosti máme téměř neomezené a pro každý typ investice dokážeme najít hned několik variant. Všechny investice samozřejmě realizujeme přes investiční nástroje, nikoliv IŽP. Otázku tedy je, kolik a kam si můžete dovolit investovat? Pro sestavení investičního portfolia doporučuji se obrátit na investičního poradce, který na základě Vaší celkové finanční a majetkové situace doporučí optimální řešení.
jurij, 24. září 2020
S mým investičním partnerem zvažujeme odkup a investici do krachujících firem, na seznamu máme pár hotelů po Československu, jsme více méně rozhodnut do toho jít, potenciál tam je. jaký máte na to názor vy jako odborník z Partners? Myslím, že můj nákup to nezmění, chci jen vědět Váš pohled.
Dobrý den, já bych se zamyslel nad tím, proč hotely krachují a jestli mám dostatečné know-how na to, aby se mi investice vyplatila. Držím palce.
vašek, 24. září 2020
Já mám spíš otázku z jiného soudku, jak se dotkla koronakrize investic, vyplácení podílů apod? chtěl bych dostat nějaký stručný přehled co se vlastně událo. pokud vůbec.
Dobrý den, Vašku, Váš dotaz je příliš obecný. Bude to různé podle toho, v jakém oboru společnost působí a jak se jí situace s COVID-19 dotkla. Jsou společnosti, které hledají úspory a dividendy omezí. Na druhé straně jsou společnosti, které zažívají neuvěřitelný boom.
marian, 24. září 2020
Chci investovat do akcii firem přicházejících na trh, možnosti je mnoho, 5 top kandidátů mám. nevím však rozhodnout kam peníze alokovat. které firmy a jejich akce jsou pro Vás nejvíce zajímavé?
Dobrý den, Mariane, omlouvám se, ale nemám kapacity na to, abych dělal analýzy investičních příležitostí na trhu. V tomto směru spoléhám na portfolio-manažery podílových fondů. Pokud neinvestujete desítky milionů Kč, bude těžké si i takovou analýzu nechat zpracovat pro sebe resp. ji zaplatit. Ale co bych mohl poradit, zkuste se podívat na podílové fondy kvalifikovaných investorů, do čeho investují a tam se inspirujte. Budete alespoň vědět, že někdo již nějakou fundamentální analýzu provedl a investiční příležitost vyhodnotil. Pro alternativní investice je v portfoliu obecně prostor do 20 %. Tím doporučuji se řídit.
daniel, 24. září 2020
Aktuálně zajímavá téma, Pilulka a jejich akce. co na ně říkáte? investovat?
Dobrý den, Danieli, děkuji za zajímavý dotaz. Pokud Vám fundamentální analýza ukázala, že je investice do této společnosti vhodná, tak ji realizujte. Já jsem FA k této společnosti nedělal, takže nevím. Tak i tak obecně platí, že portfolio investora by mělo být dobře diverzifikované. Pokud nebude investovat více jak 10 % objemu svých aktiv, mělo by to být po stránce diverzifikace v pořádku. Dále platí, že cokoliv v ČR je z celosvětového hlediska malé. Dokonce i náš ČEZ je z globálního hlediska malá firma. Pro Vás jako investora bude důležitá také likvidita a objem uskutečněných obchodů a s tím související tržní hodnota veřejně obchodované akcie.
emanuel, 24. září 2020
Jak jsou na tom aktuálně kryptoměny? zvažuji investici právě tímto směrem. Mám možnosti investice cca 1 milionu kč a chci to alokovat na právě výše zmíněné kryptoměny. Rešerše jsem si dělal ale chci se ještě zeptat odborníka.
Dobrý den, nejsem odborníkem na kryptoměny. Investice na měnových trzích do kryptoměn spadají do kategorie spekulací a nelze tedy tento typ investování doporučit do investičního portfolia.
petr., 24. září 2020
Dobré ráno, mám dotaz ohledně míry zhodnocení mého portfolia. Jaká je aktuální průměrná míra výnosnosti na českém trhu? děkuji.
Dobrý den, Petře, omlouvám se, ale Váš dotaz je příliš obecný na odpověď v tomto chatu.
lucie, 24. září 2020
Na internetu jsme narazili s manželem na investice do jedné nejmenované společnosti, která se zaměřuje na wellness a saunování. prosím jaký máte na to názor? děkuji
Dobrý den, Lucie, na nejmenovanou společnost nemůžu mít názor. Omlouvám se. Každopádně se bude jednat o investici do podnikání někoho jiného a tato investice s sebou nese vždy rizika s tím spojená. S tím je potřeba počítat. Pro tento typ investic je v portfoliu prostor do objemu 20 %. Pokud tedy nehodláte tímto způsobem investovat všechny své životní úspory a počítáte s případnou ztrátou této investice, bude to v pořádku.
marie, 24. září 2020
Chtěla bych se zeptat, kde se momentálně nachází největší investorsky potenciál, mám odložené peníze bokem, které nechci nechat na účtu. dakujem. marie
Dobrý den, Marie, investorský potenciál je všude kolem nás, ale otázkou je, jaká je Vaše představa o riziku, likviditě a výnosu. Pokud hledáte alternativu k běžnému účtu, tak Vás asi zklamu. V dnešní době nízkých úrokových sazeb je téměř nemožné dosáhnout bezpečně zajímavého výnosu. Pokud by se jednalo o investiční horizont 3 a více let (alespoň pro část prostředků), bude možné vybírat z vícero možností. Bude záležet také na objemu investice. Pro drobné investory jsou z tohoto pohledu nejdostupnější podílové fondy. Pro sestavení investičního portfolia doporučuji se obrátit na investičního poradce, který na základě Vaší celkové finanční a majetkové situace doporučí optimální řešení.
jiri, 24. září 2020
Dobrý den mám dotaz jak je na tom nyní zlato, oplati se to?
Dobrý den, Jiří, není všechno zlato co se třpytí. Zlato je aktuálně na historických cenách, na kterých bylo naposledy v roce 2011. Z tohoto pohledu tedy asi není moc důvodů, proč zlato kupovat právě teď. Zlato může na dlouhodobém horizontu 20 a více let sloužit jako uchovatel hodnoty, tj. nic moc nevyděláte. Pokud tedy plánovaná investice do zlata splňuje všechny Vámi stanovené parametry, můžete se do investice pustit. Zlato by mělo tvořit maximálně 15 % investičního portfolia a je potřeba si dát pozor na formu nákupu a transakční poplatky.
Karel, 24. září 2020
Dobrý den, uvažuji, do čeho efektivně investovat 1000 Kč měsíčně. Kryptoměny? Penzijku moc nevěřím. Děkuji.
Dobrý den, Karle, pokud chcete efektivně investovat, tak Vás pravděpodobně budou zajímat transakční náklady. Ty jsou parodoxně velmi příznivé u „penzijka“, dnešního Doplňkového penzijního spoření, jak píšete. Co se týká potencionálního výnosu, tak je důležité podkladové aktivum. Se svými klienty realizujeme investiční portfolia a spekulacím se vyhýbáme. To je zároveň důvod, proč bych kryptoměny nedoporučoval. Pokud si kryptoměny chcete vyzkoušet, tak rozumná a bezpečná výše bude do 10 % tj. 100 Kč ve Vašem případě. Pro pravidelnou investici 1000 Kč bych obecně doporučil využít podílové fondy. Pokud hledáte vyšší likviditu než v DPS.

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!