Dubaj očima Jana Hocka | E15.cz

Dubaj očima Jana Hocka

Jan Hocek

Místo, kde najdete hotel, který se v nadsázce označuje jako jediný sedmihvězdičkový hotel na světě, neboť běžná stupnice je na něj krátká. A šejkové jsou stále při chuti...

Jestliže v Evropě stavební firmy pláčou, dubajští realitní makléři si mnou ruce. Takovou expanzi, velkorysost a opulenci ve stavebnictví svět dlouho nepamatuje – tam, kde před několika lety byla jen poušť, dnes mraky na obloze propichuje nejvyšší budova světa.

Ale nenechte se zmást pouhým luxusem. Dubaj má i svá tradiční zákoutí s typickými tržnicemi, nízkými činžáky nebo rušnými přístavy dřevěných obchodních lodí. Málokde jinde najdeme takový kontrast mezi kosmopolitní společností a tradičním arabským životem. Už cesta z letiště do hotelu na vás musí udělat dojem – vždyť jedete po dvanáctiproudé magistrále propojující hlavní dubajské čtvrti. Abyste zahlédli špičky mrakodrapů, museli byste otevřít okno limuzíny nebo udělat díru do střechy, každopádně vás brzy bude bolet za krkem…

Dubai Creek patří mezi nejstarší městské části Autor: Jan Hocek
Dubai Creek patří mezi nejstarší městské části

Arabská pohostinnost je dobře známá, v Dubaji budete ale i tak omráčeni pozorností hotelového personálu. Předpokladem ale je, že „na to máte“ – přece jen se nejedná o nejlevnější místo. Tady můžete potkat opravdu bohaté lidi, pro které není problém zaplatit za noc v hotelu stovky i tisíce dolarů.

Nejvyšší, nejrychlejší, nejdražší...

Z okna hotelu pak můžete obdivovat pohled na Burj Khalifa – nejvyšší budovu světa, pod kterou se každý večer roztančí fontána ve fantastické symfonii tvarů a barev rozstřikující se vody. Vyhlídková plošina je ve 124. patře a cesta nejrychlejším výtahem na světě do výšky 442 metrů trvá půl minuty. Rozhled je fantastický, ať už sem vyjedete ve dne, nebo když město pokryje tma a budovy se rozzáří světly.

Kdo miluje superlativy, může se ubytovat v nejluxusnějším hotelu světa, známém Burj al Arab. Budovu ve tvaru plachetnice zná z fotografií asi každý, málokdo ale ví, že stojí na umělém ostrůvku a jednu z jejích stěn tvoří skutečná plachta. Ceny tu začínají na 30 000 Kč za noc a mohou se vyšplhat i na desetinásobek. Vše tady ale má svou cenu, například vybavení pokojů je pozlacené a jedna postelová matrace stojí 300 tisíc Kč.

Rádi nakupujete? Potom jste na správném místě. Pro začátek doporučujeme projít si některý z typických „malls“, které jsou rozesety po celém městě. Například největší z nich, Dubai Mall, v sobě ukrývá 1200 značkových obchodů. Můžete se tu ale zastavit, i když vás nákupy vůbec nezajímají – mají tu třeba obří akvárium s rybami a korály (jak jinak – největší na světě), kluziště nebo umělé vodopády vysoké desítky metrů.

Večerní plavba

Trochu stranou toho kosmopolitního mumraje leží staré centrum Dubaje, zvané Deira. Ani tady ale neutečete obchodu, neboť Dubaj byla po staletí obchodním centrem Arábie. Tradiční tržnice, zvaná „souk“, bývá nejrušnější místo, kde najdete úplně všechno od luxusních látek a padělaných triček po vodní dýmky a všemožné čerstvé koření. Známý je zlatý trh (Gold Souk) s nabídkou luxusních šperků za skvělé ceny. Vyrazte sem třeba po setmění, kdy tato oblast dostane skvělou atmosféru nočního života. A když se vám nebude chtít smlouvat za zboží, nastupte do tradiční dřevené lodi, zvané „dhow“, jež vás proveze dubajskou zátokou. Plavba trvá většinou dvě hodiny, na palubě se servíruje arabská káva, teplý bufet a někdy vám k večeři i zatančí.

Pianista v restauraci Skyview Bar v hotelu Burj Al Arab Autor: Jan Hocek
Pianista v restauraci Skyview Bar v hotelu Burj Al Arab

Komu se omrzí ruch metropole, může vyrazit do pouště, která Dubaj obklopuje. Před hotelem sednete do džípu a za pár minut se můžete prohánět v dunách, vyzkoušet jízdu na velbloudu nebo povečeřet v beduínském kempu. Poušť má své kouzlo, které dosahuje maxima při západu slunce – vše se zabarví červeným nádechem a vy se sklenkou šampaňského můžete pozorovat sluneční kotouč mizející za písečným horizontem…

Vzhůru do Dubaje

Počasí a kdy jet

Po většinu roku počítejte s teplým a slunečným počasím, prší tu tak jednou do roka… Nejpříjemnější podnebí je od listopadu do dubna, kdy se teploty pohybují kolem příjemných 25 °C, naproti tomu v létě (červenec a srpen) panují hrozná vedra, kdy může být i přes 40 °C.

Kde se ubytovat

Volbu máte v zásadě mezi dvěma lokacemi – u moře, nebo v centru města. Hotely u pobřeží jsou pochopitelně dražší, nejexkluzivnější z nich mají dokonce vlastní pláže. Kompromisem může být hotel blízko pobřeží, odkud za 5–10 minut dojdete na veřejnou pláž.

Co potřebujete k cestě Budete potřebovat letenku (z Prahy létá denně spoj Emirates) a vízum (to vám může vyřídit letenková společnost, stojí cca 1500 Kč). Očkování není potřeba.

Zájezdy

Cestu autora zajišťovala CK Inspira, jejíž specializací jsou na míru připravené zájezdy pro firmy i jednotlivce. Více se dozvíte
na www.inspira-travel.cz.

Autor: Jan Hocek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.