Dubaj plánuje kancelářskou budovu vytištěnou 3D tiskárnou | E15.cz

Dubaj plánuje kancelářskou budovu vytištěnou 3D tiskárnou

Dubaj
Dubaj
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Michael Theis; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dubaj plánuje jako první na světě postavit malou kancelářskou budou za použití 3D tiskárny. Nová technologie by měla snížit náklady a ušetřit čas, uvedla agentura Reuters.

Při 3D, tedy trojrozměrném, tisku se používají tiskárny, které dokážou vytisknout trojrozměrné objekty z digitálního návrhu. Tento způsob se začíná uplatňovat ve zpracovatelském průmyslu po celém světě, ale ve stavebnictví se doposud využíval jen velmi málo.

Jednopatrový prototyp budovy v Dubaji bude mít podlahovou plochu zhruba 185 metrů čtverečných. Budova bude tištěna vrstvu po vrstvě za pomoci tiskárny vysoké 20 stop (6,1 metru). Tyto vrstvy by pak měly být smontovány na místě během několika týdnů. Pomocí 3D tiskárny má být vytvořen také nábytek a konstrukční prvky. Jako materiál bude použit železobeton, sádra vyztužená skelnými vlákny a plast.

Projekt vznikl spoluprací Dubaje a čínské firmy Winsun, která byla pionýrem při použití 3D tiskáren pro stavbu domů. Podle studií by nová technika mohla snížit dobu výstavby o 50 až 70 procent a náklady na práci o 50 až 80 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video