Dubaj postaví umělý ostrov, na něm největší ruské kolo světa | E15.cz

Dubaj postaví umělý ostrov, na něm největší ruské kolo světa

Dubaj má s budováním umělých ostrovů zkušenosti (na snímku Palmové ostrovy a soustroví The World)
Dubaj má s budováním umělých ostrovů zkušenosti (na snímku Palmové ostrovy a soustroví The World)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Arabský emirát Dubaj dnes schválil projekt výstavby nového umělého ostrova v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (30 miliard korun). Dominantou Bluewaters Island a novou atrakcí celého Dubaje se stane největší ruské kolo na světě.

Emirát se tak znovu pouští do extravagantních projektů, jimiž se v minulém desetiletí proslavil po celém světě. Projekty typu umělého ostrova ve tvaru palmy nebo největšího mrakodrapu na světě byly většinou financovány dluhy, což po zhroucení realitního trhu v roce 2008 vedlo v emirátu k finanční krizi.

Vyhlídkové kolo se bude po vzoru obdobné londýnské atrakce nazývat Dubai Eye (Dubajské oko) a má být vysoké 210 metrů. Jeho londýnský vzor měří na výšku 135 metrů.

Developerem projektu Bluewaters bude společnost Meraas Holding, která už v listopadu dostala v Dubaji zakázku na výstavbu komplexu pěti tematických parků. Výstavba by měla být zahájena v dubnu a generálním dodavatelem vyhlídkového kola bude jihokorejská společnost Hyundai Contracting a projektant londýnského kola Starneth Engineering.

Dubaj se z krize postupně dostala díky svému zaměření na obchod, přepravu a turistický ruch. Od roku 2011 rovněž těží z pozice „bezpečného přístavu“ pro peníze z Blízkého východu a severní Afriky, kdy v neklidných dobách „arabského jara“ z Egypta, Tuniska, Sýrie a dalších arabských zemí odcházely velké sumy kapitálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video