Kdy se podnikatelé dočkají vysokorychlostního internetu? Operátoři většinou mlčí | E15.cz

Kdy se podnikatelé dočkají vysokorychlostního internetu? Operátoři většinou mlčí

Kdy se podnikatelé dočkají vysokorychlostního internetu? Operátoři většinou mlčí
LTE (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Martin Siebert, E15

BusinessInfo.cz
Dalibor Dostál

Vysokorychlostní LTE internet měl být náplastí pro uživatele mobilních služeb v České republice, kteří si léta stěžovali na chabé a děravé pokrytí 3G signálem. Jenže namísto skutečných konkurenčních závodů o přízeň zákazníků jsou majitelé notebooků a mobilních telefonů u většiny operátorů svědky podobného mlžení, s jakým se předtím setkávali u 3G signálu.

Máte přístroj přijímající LTE signál a chcete jednoduše zjistit, který operátor má v současné době největší pokrytí mobilním signálem čtvrté generace? Případně jaké procento území pokryje do konce roku? Tak to máte smůlu. Většina operátorů je totiž ohledně pokrytí LTE signálem podobně neochotná, jako před lety u 3G pokrytí.

Jak utopit celková čísla o LTE za stovkami podrobností

Zdatně jim u toho sekunduje Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který sice na speciálních internetových stránkách k LTE signálu uvádí desítky, možná stovky dílčích dat, nicméně jasná čísla pro jednotlivé operátory v rámci celé České republiky na jeho webu nejsou k nalezení.

Největším prohřeškem telekomunikačního úřadu je, že nikde neuvádí celkové procento pokrytí území pouze LTE signálem pro jednotlivé operátory. Na jeho stránkách jsou k dispozici mapy, kde jsou však odděleně uvedena data zvlášť pro LTE pásma 800, 1800 a 2600 MHz a UMTS pásmo 2100 MHz. Případně všechny tyto sítě dohromady. Celkové procento pokrytí pouze LTE jako takovým však chybí.

Stejně jsou na tom i tabulky pro jednotlivé kraje či okresy, celkové údaje pro celou ČR opět chybějí. Navíc statistiky vůbec nezahrnují pásmo 900 MHz, ve kterém buduje rychlý mobilní internet Vodafone, a které nebylo součástí aukce LTE kmitočtů. Pro běžného uživatele tím pádem mají stránky jen velmi omezenou vypovídací hodnotu. Pozitivním aspektem webu je jeho aktualizace.

„Informace na těchto stránkách jsou aktualizovány ve zhruba měsíčních intervalech o nová data zaslaná operátory,“ říká Nikola Šedová z oddělení komunikace ČTÚ. Naopak grafika stránek působí dojmem, jako by vznikly v dobách internetového pravěku, nikoliv v roce 2014.

Celý článek si můžete přečíst na webu BusinessInfo.cz

Autor: BusinessInfo.cz, Dalibor Dostál
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!