Kontroverzní Stoneův film Snowden dorazí do kin 10. listopadu | E15.cz

Kontroverzní Stoneův film Snowden dorazí do kin 10. listopadu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký režisér Oliver Stone svým novým snímkem Snowden dokazuje pověst kontroverzního režiséra, který si vybírá politicky citlivá témata bez ohledu na diktovanou politickou „korektnost“.

Hlavním námětem jeho nového filmu je postava Edwarda Snowdena, jenž vynesl informace o rozsáhlém sledování lidí americkou špionážní agenturou NSA. Před trestem se uchýlil do Ruska. Snímek Snowden popisující praktiky amerických výzvědných služeb bude mít českou premiéru 10. listopadu.

Popis jedné z největších špionážních kauz moderní doby je příběhem mladého muže, který za sebou nechal kariéru v tajných službách a stal se psancem na útěku. Stone ukazuje rozdílný pohled na Snowdena, kterého má část lidí za hrdinu a jiní za zrádce. Autor snímku uvádí, že válka proti teroru posloužila jako záminka ke vpádu moci do soukromí pod záminkou zachování demokracie.

Stone si v předvečer zářijové německé premiéry filmu stěžoval, že film nemohl natočit v Hollywoodu. Stone v rozhovorech pro německé noviny řekl, že zajistit financování pro jeho film bylo velice obtížné. "Žádné studio v Hollywoodu se toho tématu nechtělo dotknout. Tam už šlo o jistý druh zastrašování, autocenzury a strachu z vládních úřadů. Byla to ostuda," citovala agentura DPA amerického tvůrce. Film nakonec vznikl v Mnichově.

Sedmdesátiletý režisér dlouhodobě patří mezi kritiky americké zahraniční politiky. Nyní o situaci ve své zemi řekl, že "celý systém je v háji". "Žijeme v policejním státě, budeme udušeni a pohřbeni v cukrové vatě," uvedl s tím, že vláda ve Washingtonu vede s pomocí tajných služeb válku proti vlastnímu obyvatelstvu a Snowden tento problém zblízka představil. V USA byl Snowden obviněn ze špionáže.

Autor válečného filmu Četa i v jiných snímcích vyjádřil deziluzi z války ve Vietnamu, které se sám zúčastnil. Její nesmyslnost a krutost popsal i v dalších dílech z vietnamské trilogie - Narozen 4. července a Nebe a země.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.