Krávy možná ochrání ženy před nákazou HIV | E15.cz

Krávy možná ochrání ženy před nákazou HIV

Mateřské mléko od krav očkovaných HIV proteinem obsahuje protilátky HIV.
Mateřské mléko od krav očkovaných HIV proteinem obsahuje protilátky HIV.
• 
ZDROJ: Profimedia

Miloslav Hamřík

O tom, že je kravské mléko bohatým zdrojem vápníku, vitamínu D i řady stopových prvků není sporu. Australští vědci nyní zkoumají možnost, že by se mohlo stát i ochranou před nákazou HIV.

Experti zjistili, že by krávy mohly využít k výrobě protilátek na ochranu před nákazou HIV. Samotné krávy touto nemocí onemocnět nemohou. Vědci proto očkovali březí krávy HIV proteinem a studovali mateřské mléko, které krávy po porodu produkovaly.

Prvotní mléko u savců, takzvané mlezivo se tvoří v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3 až 5 dní po něm. Složením se výrazně liší od zralého mléka, protože po porodu zajišťuje u mláďat pasivní imunitu. Příjmem hotových protilátek od matky v mléce se novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi, protože jim ještě chybí rozvinutá imunitní reakce a produkce vlastních protilátek.

Ukázalo se, že březí kráva pro své novorozené telátko ve svém mléce vyprodukovala protilátky proti HIV. „Byli jsme z mléka schopni izolovat protilátky specifické pro protein z povrchu HIV,“ informoval server BBC doktor Marti Kramski z univerzity v Melbourne. Vědci látky testovali a zjistili, že brání viru HIV před infikováním lidských buněk.

Badatelé plánují, že tyto protilátky dokáží vmíchat do krému. Ten si budou ženy aplikovat před či po aktu a měl by je ochránit před sexuálně přenosnou infekcí. Výhoda kravských protilátek spočívá v tom, že jejich výroba je jednodušší a levnější než v případě jiných aktuálně vyvíjených látek proti přenosu HIV.

Autor: Miloslav Hamřík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.