Mission: Impossible po šesté. Nezničitelný Tom Cruise předvádí další kousky | E15.cz

Mission: Impossible po šesté. Nezničitelný Tom Cruise předvádí další kousky

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Propadák jménem Mumie je zapomenut, Tom Cruise se vrací jako nestárnoucí akční hrdina v roli, která mu sedí nejvíc, speciálního agenta speciální tajné jednotky Ethana Hunta a opět zachraňuje svět i svou kariéru. 

Filmová sága inspirovaná šedesátkovým televizním seriále Mission: Impossible dlouho nevypadala tak lukrativně jako dnes. Teprve čtvrtý díl proměnil Brad Bird v zábavnou a vynalézavou akční jízdu, s dodnes památnými scénami rvačky v ruském vězení v rytmu swingu a vzrušujícího lezení po nejvyšší budově světa. A Ethan Hunt, který původně chtěl předat další mise postavě Jeremyho Rennera, jejím úspěchem ožil.

Zatímco Rennerův agent ze série (bohužel) zmizel, Cruise jako Hunt stále vede svůj tým k dalším úspěchům a u toho posiluje svou image „iron mana“, nyní už aspoň občas bolavého a odřeného, abychom mu tu nezničitelnost mohli věřit.

Velkolepá, s péčí a rozmyslem natočená akce je tudíž to, na čem stojí i šestá nemožná mise s podtitulem Fallout, v níž jde jako ve starých bondovkách o osud světa, ukradené plutonium a hrozbu jaderných útoků a také o záchranu starého známého teroristy a odhalení identity nového.

Imaginaci čtyřky nový díl (opět) nepřekonává, pověsti akce s wow efektem se nicméně snaží dostát zručně a bez okatého přehánění. K nejlepším scénám tu patří snaha zachránit kolegu během volného pádu nad Paříží, běh přes londýnské střechy, závěrečné rodeo s helikoptérami a rvačka na pánských záchodcích odehraná zcela bez hudby, jen v doprovodu patřičných zvuků.

Práce se zvukem a hudbou patří k překvapivým kvalitám novinky Christophera McQuarrieho, který jako režisér Cruise poznal už na natáčení pátého dílu M:I Národ grázlů a akce Jack Reacher: Poslední výstřel. Nakloněná kamera se občas snaží připomenout pokřivenost světa hodných agentů a zlých teroristů. V něm se sice zpochybňují loajality, ale nikdy u Huntova týmu.

K věrným pobočníkům hlavního hrdiny patří opět Rebecca Fergusonová v roli nového milostného zájmu, Ving Rhames a Simon Pegg, jenž se tu nejvíc stará o zábavu. Fallout jinak víc než po vtipech baží po napětí a nezvykle dojímavých emocích, které přináší návrat Huntovy bývalé ženy a jeho výčitek s ní spojených. V týmu figuruje také Henry Cavill v roli soupeře o titul alfa samce, jako obvykle výrazný především svou sošností. Ti všichni se vydávají na misi překombinovanou tak akorát, aby ještě dávala smysl a nezacláněla, která trvá jen o něco málo déle, než by měla (nejen proto, že při odpočítávání do výbuchu bomby jako obvykle čas ubíhá najednou pomaleji).

Čtyřka zůstává bezpečně na piedestalu a McQuarrie by pro příště mohl přidat na nadsazenosti celé této záměrně spektakulární akce. I tak Fallout ukazuje, že se ve světě samovzněcujících vzkazů, přístrojů na výrobu masek dokonalých jako u Fantomase a agentů schopných zabít umyvadlem už lépe zorientoval. A ví, co Cruisovi sluší.

Mission: Impossible – Fallout

akční, USA 2018, 147 min.

Režie a scénář: Christopher McQuarrie

Hrají: Tom Cruise, Henry Cavill, Rebecca Fergusonová, Simon Pegg, Ving Rhames, Vanessa Kirbyová, Alec Baldwin, Sean Harris

Hodnocení: 70 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.