Mostečtí strážníci na laně | e15.cz

Mostečtí strážníci na laně

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strážníci v Mostě mají horolezeckou skupinu. Pomáhají lidem v nouzi.

Most / Bezmocně zůstala ležet na zemi svého bytu Miluška Lišková z Mostu. Je na polovinu těla ochrnutá po dvou mrtvicích. „Snažila jsem se posadit na posteli. Jenomže jsem spadla,“ vzpomíná na příhodu Lišková. Volala o pomoc. Soused ji uslyšel a ohlásil její SOS na městskou policii. „Za chvíli mi strážníci vlezli do bytu oknem. Pomohli mi do postele a zavolali záchranku. Mám cukrovku a potřebovala jsem inzulin,“ dodává Lišková.

Raději oknem

Městská policie Most má horolezeckou skupinu, která pomáhá lidem v nouzi. Mnohdy jde o život a než by strážníci vyrazili drahé bezpečnostní dveře, aby se dostali do bytu, slaňují ze střechy k postiženému oknem. „Proč bychom lidem dělali zbytečné škody, když to jde jinak,“ poznamenává k zásahům na laně ředitel strážníků Bronislav Schwarz.

Speciálně vycvičení strážníci sbalí lana, skoby a sedáky a do pěti minut jsou na místě. „Někdy pomáhají sousedé a můžeme do zamčeného bytu slanit od nich,“ říká velitel jednotky Jan Beránek. Strážníci na lanech tahají z nesnází i zvířata.

Pro psy a kočky

„Manželé venčili za nádražím psa. Zaběhl se jim a dva dny ho marně hledali. Tak se obrátili na nás,“ vypravuje Beránek. Strážníci našli psa ve dvanáct metrů hlubokém kanálu. „Slanili jsme dovnitř a vytáhli ho ven. Pes přežil nehodu bez zranění,“ popisuje Beránek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video