Pražské letiště slaví 75 let; zahájilo výstavu a křtilo knihu | E15.cz

Pražské letiště slaví 75 let; zahájilo výstavu a křtilo knihu

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ruzyňské letiště dnes u příležitosti 75. výročí svého založení otevřelo výstavu fotografií dokumentující jeho historii. Tyto fotografie jsou součástí knihy Letiště Praha, kterou dnes vedení slavnostně pokřtilo. Nejde o sborník fotografií, které by potěšily znalce letecké techniky, ale zachycuje vztah a vývoj letiště v souvislosti s vývojem země, uvedla technická redaktorka Lucie Wittlichová.

„V knize jsme chtěli zachytit desetitisíce příběhů zaměstnanců letiště,“ řekl jeho ředitel Jiří Pos. Za 75 let branami letiště prošlo přes 201 milionů cestujících, fotografie některých z nich jsou jsou i součástí této knihy. Jednou z celebrit, kterou zachytil objektiv fotografa Herberta Slavíka, je i Karel Gott, který se stal kmotrem knihy.

Výstavba letiště v Ruzyni začala ve 20. letech minulého století poté, co kbelské letiště přestalo kapacitně stačit potřebám Prahy. První letadlo na plochu ruzyňského letiště přistálo 5. dubna 1937. „První rok provozu letiště bylo odbaveno 13 tisíc cestujících, dnes v sezoně během rušného dne odbavíme téměř 50 tisíc lidí,“ přiblížil rozsah rozvoje Pos.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.