Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny

Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny

Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny Zdroj: Profimedia.cz

Řecký hudební skladatel Mikis Teodorakis, který dnes slaví devadesátiny, se proslavil hlavně hudbou ke slavnému hollywoodskému filmu Řek Zorba. Teodorakis údajně složil přes 1000 písní a skladeb a je patrně nejznámějším řeckých skladatelem.

Rodák z ostrova Chios v severovýchodní části Egejského moře trávil své mládí v různých částech Řecka. Jeho otec pocházel z Kréty, matka byla maloasijská Řekyně z města Krini v dnešním Turecku.

V roce 1943 odešel do Atén, kde se zúčastnil odboje proti fašistické okupaci. V Aténách i vystudoval. Během řecké občanské války byl poslán do vyhnanství, později odešel na Krétu a do Paříže, kde dokončil studia. Do Řecka se vrátil až v roce 1960, vstoupil do komunistické strany. V roce 1967 byl opět poslán do domácího vězení, posléze opět odešel do Paříže. Do vlasti se vrátil v roce 1974, po pádu režimu vojenské junty. V letech 1990-1992 zastával post ministra kultury.

Hudbu skládal na podnět řeckých básníků, jakými byli Odysseas Elytis, Jorgos Seferis či Janis Ritsos. V roce 1964 složil hudbu pro slavný film Řek Zorba. Teodorakis složil slavnou ústřední píseň filmu, čímž vytvořil i slavný styl syrtaki. Později v tomto stylu složil mnoho dalších písní, které jsou známé i v zahraničí (Chvála Bohu, Ustel si postel, V skrytém přístavu či Loďky v přístavu). Složil i operu, Dionýsova proměna, podle literární předlohy spisovatele Kostase Kariotakise, jakož i balet s názvem Řek Zorba. Složil i hudbu pro film Ifigénia či olympijskou hymnu pro olympijské hry v Barceloně.