Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny | E15.cz

Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny

Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny
Řecký skladatel Mikis Teodorakis slaví devadesátiny
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký hudební skladatel Mikis Teodorakis, který dnes slaví devadesátiny, se proslavil hlavně hudbou ke slavnému hollywoodskému filmu Řek Zorba. Teodorakis údajně složil přes 1000 písní a skladeb a je patrně nejznámějším řeckých skladatelem.

Rodák z ostrova Chios v severovýchodní části Egejského moře trávil své mládí v různých částech Řecka. Jeho otec pocházel z Kréty, matka byla maloasijská Řekyně z města Krini v dnešním Turecku.

V roce 1943 odešel do Atén, kde se zúčastnil odboje proti fašistické okupaci. V Aténách i vystudoval. Během řecké občanské války byl poslán do vyhnanství, později odešel na Krétu a do Paříže, kde dokončil studia. Do Řecka se vrátil až v roce 1960, vstoupil do komunistické strany. V roce 1967 byl opět poslán do domácího vězení, posléze opět odešel do Paříže. Do vlasti se vrátil v roce 1974, po pádu režimu vojenské junty. V letech 1990-1992 zastával post ministra kultury.

Hudbu skládal na podnět řeckých básníků, jakými byli Odysseas Elytis, Jorgos Seferis či Janis Ritsos. V roce 1964 složil hudbu pro slavný film Řek Zorba. Teodorakis složil slavnou ústřední píseň filmu, čímž vytvořil i slavný styl syrtaki. Později v tomto stylu složil mnoho dalších písní, které jsou známé i v zahraničí (Chvála Bohu, Ustel si postel, V skrytém přístavu či Loďky v přístavu). Složil i operu, Dionýsova proměna, podle literární předlohy spisovatele Kostase Kariotakise, jakož i balet s názvem Řek Zorba. Složil i hudbu pro film Ifigénia či olympijskou hymnu pro olympijské hry v Barceloně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video