Smutné prvenství pro Android - systém ohrožuje nejvíce virů | E15.cz

Smutné prvenství pro Android - systém ohrožuje nejvíce virů

OS Android
OS Android
• 

ČTK, krb

Počet virů určených pro OS Android od Googlu letos ve druhém čtvrtletí poprvé překonal dosud nejvíce napadané prostředí Java a operační systém Symbian finské společnosti Nokia. Množství hrozeb pro Android stouplo o tři čtvrtiny. Uvedla to dnes antivirová firma McAfee.

„Škodlivý kód pro Android se může vydávat za kalendářové aplikace, programy pro práci se SMS zprávami nebo může jít o falešné aktualizace. Některé programy fungují jednoduše, jiné se pokoušejí o komplexnější zneužití infikovaného telefonu,“ uvedla mluvčí McAfee Alžběta Hanibalová. Programy mohou například mazat došlé SMS nebo naopak odesílat SMS na čísla s vyšším tarifem či krást a odesílat soukromá data.

Ve druhém čtvrtletí se poprvé objevily falešné antivirové programy pro počítače Apple, což souvisí s rozšířením operačního systému Mac OS i ve firemním prostředí.

Počet skrytých škodlivých programů, které počítačoví zločinci nasazují proti velkým společnostem nebo kritické infrastruktuře, se meziročně zvýšil o 38 procent. Ve druhém čtvrtletí bylo velké množství útoků dílem skupin Anonymous a LulzSec. Zejména LulzSec je v poslední době zřejmě odpovědná za mnoho průniků. Za výběrem cílů podle všeho nestojí žádná ideologie a akce skupiny lze proto těžko předvídat, uvedla McAfee.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.