Solný důl na Kapverdách vybudovali v kráteru vyhaslé sopky. Podívejte se | E15.cz

Solný důl na Kapverdách vybudovali v kráteru vyhaslé sopky. Podívejte se

Barbora Pánková

Salinas nad vesnicí Pedra de Lume je jedním z dolů na kapverdském ostrově Sal. Zásoby soli začali místní těžit už koncem 18. století.

 

Do kráteru vyhaslé sopky na severovýchodě ostrova začala pronikat voda z asi kilometr vzdáleného oceánu puklinami ve vulkanických skalách. Postupně vytvořila solné jezero s koncentrací soli srovnatelnou s Mrtvým mořem.

Vytěženou sůl vozili místní na zvířatech do nedalekého přístavu. Odtud materiál exportovali především do Brazílie, později do Francie. Dopravu soli výrazně usnadnilo, když prorazili ve stěně kráteru zhruba třicetimetrový tunel.

Největší solný boom nastal ve třicátých letech minulého století. V osmdesátých letech začala těžba stagnovat, až se v roce 1999 zastavila úplně. Připomínají ji už jen stroje, které zůstaly na dně kráteru, a pozůstatky lanovky. Dnes slouží vyhaslý vulkán s poloměrem 900 metrů jako atrakce pro turisty.

Kapverdská vláda se solné jezero pokusila zapsat na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale prozatím neúspěšně. Od roku 2004 je Salinas oficiálním žadatelem. Na Kapverdách se jedná o chráněné území.

Stále aktivní jsou jiné doly na Salu a ještě na ostrově Maio. Do tamní ekonomiky sůl významně nepřispívá, ale jedná se o jeden z mála přírodních zdrojů, který Kapverďané mají k dispozici. Podle údajů britské vládní organizace British Geological Survey vytěží každý rok v průměru 2000 tun soli.

Pohřebiště vlaků na mexickém Yucatánu ukrývá poklady americké železnice, podívejte se
Tak trochu jiné Rusko: Krasnojarsk snoubí sibiřskou krásu i ponurost

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!