Stavebních zakázek od státu loni v Česku dál ubývalo | E15.cz

Stavebních zakázek od státu loni v Česku dál ubývalo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem stavebních zakázek přidělovaných státem a veřejnou správou nepřestal klesat ani v roce 2011. Hodnota veřejných stavebních soutěží se loni meziročně snížila zhruba o tři procenta na 118,6 miliardy korun, sdělila inženýrská a poradenská společnost ÚRS Praha, která stavební zakázky dlouhodobě sleduje.

Hodnota zakázek na pozemní stavby, tedy na bytové domy a občanskou infrastrukturu, se loni propadla o 22,5 procenta na 36,1 miliardy korun. V případě inženýrských staveb zadal stát a veřejná správa zakázky za 82,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 9,1 procenta. „Růst vykázaly hlavně zakázky na vodohospodářské stavby spolufinancované z Operačního programu Životní prostředí,“ řekl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Praha Zdeněk Kunc.
Největší loňskou veřejnou zakázkou byl ve stavebnictví tendr na přestavbu čističky odpadních vod v Praze v hodnotě 7,5 miliardy korun. Celkově stát a veřejná správa v roce 2011 vypsaly sedm soutěží, jejichž hodnota překročila miliardu korun. Nejvíc veřejných stavebních zakázek loni získala Skanska. Samostatně vyhrála tendry za 7,2 miliardy, ve sdružení s dalšími firmami potom získala zakázky za dalších 2,3 miliardy. Druhou nejúspěšnější firmou v soutěžích o státní stavební zakázky byl Metrostav, třetí Eurovia CS. Základním zdrojem pro analýzu ÚRS Praha jsou údaje zveřejňované v Informačním systému o veřejných zakázkách ministerstva pro místní rozvoj. České stavebnictví loni v listopadu podle nedávno zveřejněných čísel Českého statistického úřadu meziročně zpomalilo pokles na 2,3 procenta po říjnovém propadu o osm procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video