Vědci zjistili, že dokáží vyrobit biosenzor napájený glukózou | e15.cz

Vědci vyrobili biosenzor napájený glukózou. Pomůže cukrovkářům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nový typ elektronického biosenzoru vyvinuli inženýři z Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha v Saúdské Arábii (KAUST). Zařízení dokáže ke svému chodu využívat v těle běžně přítomnou glukózu, díky čemuž se podle vývojářů kvalifikuje k využití při kontinuálním monitoringu, například úrovní cukru v krvi pacientů s diabetem.

„Rychlá, a hlavně přesná detekce abnormalit v metabolismu těla je extrémně důležitá při léčbě mnoha chorob,“ vysvětlil doktorand David Ohayon, který se na vývoji čidla podílel. Podle něj jsou stávající čidla – třeba na zmíněný diabetes – velmi nepohodlná a limitovaná, zpravidla závisejí na odebírání krve z prstu či jiných částí těla. Pokud už jsou implantovatelná, čas od času je nutné vyměnit jejich baterie. Drobný implantovatelný biosenzor, který by nepotřeboval jakoukoliv další péči, by tak měl změnit „pravidla hry“.

Zařízení ke své funkci využívá elektrony přenášející polymer a enzym, který je schopen oxidovat glukózu, tedy z ní získávat elektrony. Pro přenos získaných elektronů do polymeru ale bývá zapotřebí třetího média. „Tyto mediátory jsou obvykle toxické, což omezuje další miniaturizaci a možnost využití výsledného zařízení,“ dodal Ohayon na webu univerzity. Výzkumný tým na KAUST tuto potřebu obešel použitím vhodného polymeru, který s oxidačním enzymem dokáže velmi efektivně koexistovat.

Prototyp biosenzoru, který na KAUST vyrobili, měří úroveň glukózy ve slinách, zároveň je prvním plně plastovým a na enzymech založeným elektrokatalytickým generátorem energie fungujícím ve fyziologickém prostředí. Studii publikoval časopis Nature Materials. Inženýři nyní pracují na dalších možnostech využití jejich nového čidla.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video