Žokej Váňa ukázal závodnické srdce i na lyžích

Josef Váňa

Josef Váňa Zdroj: ctk

Na dostihové dráze proslul jako legenda Velké pardubické, dnes Josef Váňa ukázal závodnické srdce i na sjezdovce. Devětapadesátiletý žokej jako hlavní hvězda a host republikového mistrovství novinářů sice třeba prohrál s další sportovní hvězdou Dominikem Haškem, ale v Rokytnici nad Jizerou si s lyžemi na nohou i tak užíval.

Svůj souboj se sedmačtyřicetiletým Haškem, dalším veteránem, za kterým Váňa zaostal ve dvoukolovém klání o osm vteřin, bral s velkým nadhledem. „On je mladý a perspektivní sportovec. Navíc mi přiznal, že na lyžích je častěji než já. Je to i o fyzičce, vyježděnosti. Je vidět, že ti mladí kluci se tomu věnují víc než já,“ řekl novinářům Váňa. „Dneska je hlavní, že to všichni dojeli dolů ve zdraví a odreagovali jsme se od běžných starostí,“ poznamenal.

Když byl mladší, sjezdovkám holdoval mnohem víc. Ještě než se začal naplno věnovat dostihům, pracoval v Jeseníkách na Pradědu jako vlekař a později i jako šéf celého střediska, pomáhal i v horské službě.

Josef VáňaJosef Váňa | ctkJosef Váňa při závodu na lyžích

„Byl jsem v mnohem lepší formě. Porážel jsem i jednoho polského závodníka, co jezdil Evropský pohár. V brankách jsem byl každý den, Dominik (Hašek) by dnes neměl šanci,“ popisoval s úsměvem osminásobný vítěz Velké pardubické.

V minulosti Váňa vyrážel i do vyhlášených rakouských středisek v Söldenu, Kitzbühelu nebo Kaprunu. „Teď už mám jiné priority. Musím se věnovat tomu, aby bylo doma všechno v pořádku a já uživil lidi,“ uvedl Váňa.

V letošní lyžařské sezoně se prý dnes dostal na hory teprve počtvrté, před týdnem jej navíc skolila chřipka. I proto na svém sjezdařském představení viděl rezervy. „Posledních pět branek jsem už ani nevěděl, jak to jedu. Pouštěl jsem to dolů automaticky. Minulý týden jsem byl fakt vyřízený, chřipka mě dostala dolů,“ řekl Váňa.

V hlavě si už také prý rovná plány na letošní dostihovou sezonu. Jeho elitní svěřenec Tiumen, s nímž třikrát za sebou ovládl pardubický závod, se podle Váni od začátku dubna pustí do plného tréninku. „Zatím na něm jezdili slabší jezdci nebo děti, ale teď už to bude končit a začne se připravovat vážněji. Od prvního dubna už bude makat víc než doteď,“ naznačil Váňa.