Americká ekonomika zrychlila růst na 2,5 procenta, obavy z recese slábnou | E15.cz

Americká ekonomika zrychlila růst na 2,5 procenta, obavy z recese slábnou

USA
USA
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zrychlila růst na 2,5 procenta. To je skoro dvojnásobek proti předchozímu čtvrtletí, kdy hrubý domácí produkt v ročním přepočtu vzrostl o 1,3 procenta. Výsledek je přesně v souladu s průměrnými odhady analytiků. Dolar po zveřejnění údajů oslabil vůči euru a dolů se vydaly i ceny zlata.

Největší ekonomika světa nyní roste nejrychleji za poslední rok a podle analytiků je pravděpodobné, že příznivý vývoj potrvá i v závěru roku. Růst během třetího čtvrtletí byl výsledkem růstu výdajů spotřebitelů i firem, k růstu ale přispěl i zahraniční obchod.

I když část růstu HDP jde na vrub zlepšení přechodných faktorů, které v předchozích měsících růstu ekonomiky bránily, citelné zrychlení tempa růstu i tak pro ekonomiku znamená velkou úlevu. Ještě před pár týdny totiž ekonomové předpokládali, že ekonomika může zamířit zpět k recesi. Takové riziko nyní značně zesláblo.

Euro vůči dolaru po zprávě zpevnilo na zhruba 1,4061 USD a za celý den už si připisovalo asi 1,2 procenta. Naopak zlato smazalo všechny dopolední zisky a jeho cena oslabila asi o 0,1 procenta pod 1717 dolarů (asi 30 374 korun) za troyskou unci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video