Artefakty Sex Pistols za miliony liber shoří. Zničili jste punk, tvrdí majitel sbírky | E15.cz

Artefakty Sex Pistols za miliony liber shoří. Zničili jste punk, tvrdí majitel sbírky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Potomek  tvůrců britské punkové vlny Joe Corre hodlá splnit svou hrozbu a zničit sbírku punkových memorabilií v hodnotě tří set milionů korun. Chce tak protestovat proti zařazení punku mezi hlavní a uctívané hudební proudy.

Syn punkových legend - manažera skupiny Sex Pistols Malcolma McLarena a návrhářky punkového odívání Vivienne Westwoodové - potvrdil, že cennou sbírku spálí v sobotu. To uběhne právě 40 let od doby, kdy Sex Pistols vydali singl Anarchy in the U.K., což je také považováno za mezník rozmachu punku v Británii.

Corre se tak chce spálením artefaktů připojit ke kritice některých skalních stoupenců žánru proti chystaným oficiálním akcím. Nenávratně zmizet by tak měl především velký počet dobových oděvů, včetně kožených kalhot, sepraných džínsů a triček s provokativními kresbami.

Corre dnes řekl, že je na místě přiznat, že "punk je mrtvý" a že je nejlepší se všeho zbavit. Zároveň odmítl sbírku rozprodat a získané peníze dát na charitu, protože by si to podle něj akorát nějaký bankéř koupil na zeď. Odmítl také brát ohledy na fanoušky punku, kteří jsou prý zmateni a vlastně ho ani nezajímají, protože jde o konformisty, jen v jiné uniformě.

Corre už v březnu prohlásil, že "místo toho, aby punk byl hnutím pro změnu, stal se jakýmsi muzejním kouskem či uctívaným počinem". "Že má královna (Alžběta II.) oficiálně žehnat Roku punku 2016, je to nejstrašidelnější, co jsem kdy slyšel. Lidé už nevěří, že někdo mluví jejich hlasem," řekl také Corre.

Skupina Sex Pistols vznikla v Londýně v roce 1975. Neuměli zpívat, neuměli hrát, neměli žádnou vizi a přesto se stali impulzem, který spustil revoluci v rockové hudbě. Ačkoliv kapela Sex Pistols existovala pouze necelé tři roky, stala se ikonou punkové vzpoury mladých. Skandální koncerty, výtržnosti, vulgární urážky v televizi, protesty šokované veřejnosti. Ale také statisíce prodaných singlů s písní God Save the Queen (Bůh ochraňuj královnu). Fráze No Future (žádná budoucnost) z této skladby se stala mottem celého punkového hnutí.

V roce 2017 bude kolem punku opět důvod k oslavám. Od vydání světově známého a jediného alba rozporuplných britských punkerů Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols v říjnu 1977 uplyne totiž příští rok také 40 let.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video