Britský ministr: Asad nemůže zůstat v čele Sýrie, nemusí ale odejít hned | E15.cz

Britský ministr: Asad nemůže zůstat v čele Sýrie, nemusí ale odejít hned

Britský ministr zahraničí Philip Hammond
Britský ministr zahraničí Philip Hammond
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrský prezident Bašár Asad musí odejít. Může se podílet na přerodu syrského režimu, ale nakonec musí skončit ve funkci, řekl v Praze britský ministr zahraničí Philip Hammond po jednání se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Podobně jako Hammond se ve čtvrtek vyjádřil americký ministr zahraničí John Kerry.

„Jsme přesvědčeni, že Bašár Asad musí skončit jako součást změny režimu v Sýrii. Ale uznáváme, že zde bude přechod, v němž může hrát roli,“ řekl naHammond.

Zdůraznil, že se Británie a její západní spojenci nesnaží zničit syrské vládní úřady. „Chceme zachovat vládní instituce, ale sesadit ty, kteří mají ruce nejvíce ušpiněné krví občanské války,“ podotkl také. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že součástí politických jednání musí být dialog nejen s opozicí, ale i syrskou vládou.

Podobně se o politických jednáních vyjádřil i Zaorálek, podle něhož je to i jeden z důvodů, proč má Česko i nyní v Damašku funkční ambasádu na rozdíl od řady západních zemí, jejichž zájmy zde Praha zastupuje. U stolu, který bude řešit budoucnost Sýrie, nesmí chybět ani současný režim, uvedl.

S postupným odchodem souhlasí i USA

Americký ministr zahraničí Kerry ve čtvrtek prohlásil, že administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy nehodlá ustoupit od svého požadavku, aby se syrský autoritářský prezident Bašár Asad vzdal moci. Kerry také uvedl, že ačkoli jsou rozpory nad Asadovým osudem hluboké, tak se Rusko i ostatní země snaží pokračovat na společném základě, který se podařilo ustavit. Připomněl, že na poslední vídeňské schůzce se všichni účastníci i přes spornou otázku budoucnosti Asada shodli na tom, že radikální hnutí Islámský stát musí být poraženo.

Předchozí vídeňské schůzky se poprvé zúčastnil také Írán. Podle Kerryho bude Teherán ve Vídni na dalším kole jednání opět zastoupen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video