CDU utrpěla Pyrrhovo vítězství, v Dolním Sasku bude vládnout SPD | E15.cz

CDU utrpěla Pyrrhovo vítězství, v Dolním Sasku bude vládnout SPD

Volby v Dolním Sasku
Volby v Dolním Sasku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedělní volby do regionálního parlamentu v Dolním Sasku sice vyhráli křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, ale k dalšímu vládnutí v koalici se svobodnými demokraty (FDP) jim to nebude stačit. Opoziční blok sociálních demokratů (SPD) a Zelených totiž podle předběžného konečného výsledku získal o jeden mandát v zemském sněmu víc než koaliční strany.

Volby do regionálního parlamentu na severozápadě Německa se považují za důležitý test nálad voličů před zářijovými celostátními volbami ve Spolkové republice. Rozložení sil v Dolním Sasku totiž do značné míry odpovídá situaci na celonárodní úrovni.

V Dolním Sasku dosud vládne CDU s FPD, stejně jako na celostátní úrovni. Ještě před dnešními volbami se vládní tábor obával především o osud FDP, jíž předvolební průzkumy dávaly naději sotva na pět procent hlasů nutných pro udržení ve spolkovém sněmu. FDP nakonec získala zcela nečekaných 9,9 procenta hlasů, ale zjevně na úkor kancléřčiny CDU, kterou volilo „jen“ 36 procent voličů. To sice opět stačilo na vítězství, ale jde o více než šestiprocentní ztrátu oproti předchozím zemským volbám.

Pravicovější voliči nejspíš uposlechli výzev dolnosaského premiéra Davida McAllistera (CDU) a své dva hlasy, kterými v Německu voliči disponují, rozdělili mezi kandidáty CDU a FDP.

SPD dnes dostala 32,6 procenta a Zelení 13,7 procenta. V přepočtu na mandáty tak opoziční blok těsně vede; v hannoverském zemském sněmu obsadí o jedno křeslo víc než koalice. Výrazné zisky oproti předchozím volbám si připsali hlavně Zelení, zatímco krajně levicová Levice v dolnosaském sněmu končí. Nedostala se do něj ani Pirátská strana, která tak nezopakovala úspěchy z několika předchozích regionálních voleb.

Německé zpravodajské televize o volbách v Dolním Sasku hovořily jako o „volební detektivce“. Dlouho se zdálo, že by volby mohly dopadnout i patem, což by pravděpodobně vedlo k vytvoření velké koalice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video