Čečenci uspořádali na oslavu Putinových narozenin statisicový pochod | E15.cz

Čečenci uspořádali na oslavu Putinových narozenin statisicový pochod

Pochod za Putina
Pochod za Putina
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin vzkázal, že své 62. narozeniny oslaví v sibiřské tajze stovky kilometrů od civilizace. V ruských městech se ale narozeniny šéfa státu slaví spíše masově. Všechny gratulanty nejspíš zase trumfl čečenský vládce Ramzan Kadyrov, který na Putinovu počest uspořádal v metropoli autonomní republiky stotisícový pochod.

„Více než 100 tisíc mládenců a děvčat, oblečených do ruských a čečenských barev, prošlo po Kadyrovově třídě až na hlavní náměstí. V čele průvodu kráčel Ramzan Kadyrov,“ popsal dění v Grozném zpravodaj agentury Interfax. Účastníci nesli údajně 600 metrů dlouhé vlajky Ruska a Čečenska a skandovali „Rusko!“ a „Čečensko!“

V Moskvě se podle serveru BBC otevřela výstava „12 Putinových skutků“. Vystavená díla zachycují Putina, jak ve stylu hrdiny antických bájí Herkula bojuje s islámskými teroristy, čistí Augiášovy chlévy od korupce, rdousí hydru západních sankcí, krotí oligarchy, staví plynovody či alespoň pořádá olympiádu v Soči. Obraz Putina válčícího s oligarchy prý ale ustavičně padá.

Ruský prezident Vladimir Putin oslavuje své 62. narozeniny v sibiřské tajze, stovky kilometrů od nejbližšího obydleného místa. Podle prezidentova mluvčího to prý bude poprvé za 15 let, co si šéf státu udělá volno a nestráví své narozeniny prací pro Rusko. „Včera večer odlétla hlava státu do sibiřské tajgy, kde si na své narozeniny odpočine,“ řekl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že Putin rozhodně nebude polehávat v žádném rekreačním zařízení, nejbližší obydlí bude totiž vzdáleno „300 až 400 kilometrů“.

Trasu divočinou si ale prezident zvolil s ohledem na skutečnost, že se má účastnit plánované porady se sibiřskými hodnostáři. Další podrobnosti ale Peskov neprozradil, prý ani sám neví, zda prezidenta budou provázet přátelé a zda si na narozeniny přiťukne sklenkou něčeho ostřejšího.

Putinovi spolupracovníci prý chystají pro šéfa jen vřelá slova v blahopřání, nicméně loni dostal ruský prezident i dort se zapálenými svíčkami - od účastníků summitu asijských a tichomořských zemí na Bali, kteří také oslavenci zazpívali „Happy Birthday to You“. Později Putin prozradil, že si tehdy přiťukl s čínskou delegací panákem vodky. Údajně také dostal láhev saké od Japonců.

O další dárek se postaralo nově založené mládežnické hnutí, které nechalo pomalovat fasády domů v různých koutech země, v Kaliningradu, Petrohradu, Sevastopolu, Moskvě, Novosibirsku, Irkutsku a Vladivostoku obřími kresbami s plamennými výrazy s velikými iniciálami. Ty, ač vzdáleny od sebe tisíce kilometrů, dávají dohromady slovo „Spasibo“ jako výraz díků. Vtipálci ale už ale z obřích písmen sestavují i jiná slova, která se však ve slušné společnosti nepoužívají, jako třeba výraz pro orální sex.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video