Centristé Finům slibují hluboké hospodářské reformy | E15.cz

Centristé Finům slibují hluboké hospodářské reformy

Oli Rehn
Oli Rehn
• 
ZDROJ: profimedia

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finové o víkendu rozhodnou o politickém kurzu země. Největší šanci na volební úspěch mají centristé, nad konečnou podobou vlády však visí otazník. Současnému čtyřčlennému kabinetu dominují pravostředová Národní koaliční strana a sociální demokracie. Podle expertů se nabízí několik kombinací i pro budoucí alianci. Kampani vévodí ekonomické trable země, jež se nemůže vzpamatovat z úpadku elektronického průmyslu a lesnictví.

„Finsko má velmi, velmi hluboké problémy,“ citoval list The Financial Times bývalého švédského ministra financí Anderse Borga. Experti dokonce hovoří o „ztracené dekádě“. Panují totiž obavy, že se HDP na předkrizovou úroveň nevrátí dříve než v roce 2018. Odborníci zdůrazňují, že hlavní příčinou současného stavu jsou potíže s konkurenceschopností. Mzdové náklady v zemi v posledních letech výrazně stouply, zatímco produktivita klesla.

Investoři upírají pozornost na nedaleké Pobalské státy, kde je pracovní síla levnější a mají tam přijatelnější daně. Finsko se navíc potýká se stárnutím populace. Premiér Alexander Stubb se tak nemá voličům čím pochlubit. „Myslím si, že by se vždycky měla říkat pravda. Nedomnívám se, že toto byla úspěšná vláda,“ připustil nedávno.

Finsko má velmi, velmi hluboké problémy

Centristé slibují hluboké reformy včetně škrtů, změn v penzijním systému a na trhu práce, snížení byrokracie a daňových úlev na nově vytvořená místa. V příštích deseti letech chtějí najít uplatnění pro dvě stě tisíc lidí. „Finsko by nemělo následovat země jako Francie a Itálie, jež zvýšily daně a zadusily růst. Státům, které narovnaly své rozpočty snížením výdajů jako Irsko a Španělsko, se podařilo s pomocí strukturálních reforem vrátit na cestu růstu,“ tvrdí jeden z horkých kandidátů partaje na ministerský post, někdejší eurokomisař Olli Rehn.

Analytici jsou však skeptičtí a podotýkají, že na reformních slibech si vylámala zuby už nynější vláda. Centristům se přesto daří získávat hlasy z městské střední třídy i venkova. Podle průzkumů může strana ochotná spolupracovat se všemi získat téměř čtvrtinu hlasů.

Konzervativci a sociální demokraté za ní zaostávají shodně zhruba o šest procent. Těsně za nimi je populistická Strana Finů, známá jako Praví Finové. Hrozí tak velké riziko, že povolební vyjednávání budou náročná a vleklá, což zemi rozhodně neprospěje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video