Česko si v letošním žebříčku svobody tisku pohoršilo | E15.cz

Česko si v letošním žebříčku svobody tisku pohoršilo

Čeští novináři v Poslabnecké sněmovně
Čeští novináři v Poslabnecké sněmovně
• 
ZDROJ: e15-Michal Nosek

ver, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika si oproti loňsku pohoršila o dvě místa a klesla na 16. pozici Indexu svobody v médiích, který sestavuje organizace Reportéři bez hranic. Nejlépe hodnocená je svoboda tisku ve Finsku, nejhůře pak v Eritreji.

Přes pokles v žebříčku si Česko v porovnání se sousedními státy vede dobře, lépe je na tom pouze Rakousko (12.). O příčku za Českem je pak Německo, následované Polskem (22.) a Slovenskem (23.).

Nejsvobodnější média jsou už třetí rok za sebou ve Finsku, druhá příčka připadla Nizozemsku. Dobrý vztah k médiím v severní Evropě potvrzuje třetí Norsko, šesté Dánsko a desítku uzavírající Švédsko.

Pořadí se oproti loňskému roku nezměnilo ani na posledních místech. Nejhorší podmínky pro tisk jsou v Eritreji, KLDR, Turkmenistánu a Sýrii. Z velmocí panují tradičně špatné podmínky pro média v Rusku (148.) a Číně (173.)

„Skokany“ roku se staly Africké země Malawi (o 71 míst na 75.) a Pobřeží slonoviny (o 63 míst na 96.). Největší propad lze hledat také v Africe, díky vojenskému konfliktu v zemi spadlo Mali o 74 míst na 99. pozici.

Po „Arabském jaru“ a dalších protestních hnutích z nedávných let se aktuální Index svobody tisku vrátil do své „obvyklé“ podoby, tvrdí organizace Reportéři bez hranic, lépe tak podle nich reflektuje postoje a záměry vlád směrem ke svobodě médií.

Studie ukazuje, že obecně největší svoboda tisku je v Evropě, nejhorší mají média život v severní Africe a na Blízkém východě.

Žebříček vzniká od roku 2002, hodnotí celkem 179 států. Při jeho sestavování je bráno v potaz mnoho kritérií, od násilí páchaném na novinářích až po legislativní podmínky pro jejich práci.

Mapa svobody médií

Mapa svobody médií Autor: Reporteri bez hranic

Autor: ver, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.