CIA: Bush o mučení na Guantánamu věděl a schválil ho | e15.cz

CIA: Bush o mučení na Guantánamu věděl a schválil ho

George W. Bush
George W. Bush
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Image Editor via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý americký prezident George Bush mladší věděl o brutálním a systematickém týrání vězňů na americké základně v kubánském Guantánamu a schválil ho, třebaže to nyní popírá. Napsal to dnes britský list The Times s odvoláním na mluvčího americké CIA. O dění ve věznici prý věděla i řada dalších činitelů Bílého domu.

„Byl to prezidentský program, schválený, koordinovaný a řízený přes Bílý dům,“ řekl mluvčí CIA. O mučení podle něj věděl i tehdejší viceprezident Dick Cheney, poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová, ministr spravedlnosti John Ashcroft a několik dalších osob. Nejsou mezi nimi ale tehdejší ministři obrany a zahraničí Donald Rumsfeld a Colin Powell.

O kontroverzních metodách výslechů CIA podal v úterý zprávu vyšetřovací výbor amerického Senátu. Podle něj tajná služba mučením příslušníků teroristické sítě Al-Káida dalece překročila právní hranice a výslechové metody byly mnohem horší, než se vědělo. Vedení Republikánské strany ale závěry zprávy kritizovalo a svou práci brání i bývalí šéfové americké rozvědky, kteří senátní zprávu zpochybňují.

Exprezident odmítá, že by o mučení věděl

Podle mluvčího CIA, na něhož se odvolává list The Times, bylo do programu výslechů zasvěceno zhruba deset klíčových osob v Bílém domě a na ministerstvu spravedlnosti. CIA prý na tomto tvrzení trvá i přesto, že exprezident Bush podle The Times popírá, že by o mučení věděl a že by ho schvaloval.

CIA tvrdí, že existují důkazy o tom, že rozvědka od Bílého domu a ministerstva spravedlnosti opakovaně požadovala právní a politický souhlas s postupy uplatňovanými v Guantánamu a že takový souhlas získala. „Prezident Bush sám ve svém životopisu píše, že o programu diskutoval s (tehdejším šéfem CIA Georgem) Tenetem a techniky (mučení) osobně schválil,“ řekl mluvčí CIA britskému listu.

Názory odjinud: Zpráva, ze které mrazí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery