Ebola se šířila minulý týden rekordním tempem, už je i v Senegalu | E15.cz

Ebola se šířila minulý týden rekordním tempem, už je i v Senegalu

ebola
ebola
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V uplynulém týdnu přibylo 500 nových pacientů nakažených smrtícím virem ebola. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jde o nejvyšší týdenní přírůstek, který byl dosud zaznamenán. První případ nakažení v pátek ohlásil také Senegal. Ebolou se letos nakazilo přes 3060 lidí a více než 1550 na ni zemřelo.

WHO v dnešní zprávě uvedla, že většina z 500 nových případů z minulého týdne připadá na Libérii. Týdenní rekord byl ale zaznamenán také v Guineji a Sieře Leone. Všechny tyto západoafrické země patří k nejvíce postiženým.

První případ v Senegalu se podle tamější ministryně zdravotnictví Awy Marie Collové-Seckové týká občana Guineje, který do sousedního Senegalu přicestoval. Na rychlý nárůst nemocných WHO upozornila už ve čtvrtek a odhadla, že by se v západní Africe mohlo nakazit až 20000 osob.

Nové problémy jsou hlášeny z Guineje. Ve druhém největším městě státu v Nzerekore vypukly nepokoje kvůli zprávám o tom, že nákazu záměrně šíří zdravotní personál. Mladí muži vyzbrojení pistolemi a tyčemi si postavili na jihu města barikády a hrozili útokem na nemocnici. Musela proti nim zakročit policie, byla slyšet palba a několik lidí utrpělo zranění.

Šéf místního Červeného kříže Youssouf Traore agentuře Reuters řekl, že se mezi lidmi začaly šířit zvěsti, že zdravotníci znečistili tržiště, aby nakazili co nejvíc lidí. Pracovníci Červeného kříže se museli i se svým vybavením uchýlit pod ochranu armády. V Guineji ebola usmrtila asi 400 lidí, avšak míra nákazy je tam nižší než v Libérii a Sieře Leone.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video