Evropská komise začala vyšetřovat velký kartel evropských automobilek | E15.cz

Evropská komise začala vyšetřovat velký kartel evropských automobilek

ČTK

Antimonopolní orgány Evropské unie dostaly zprávy o možných kartelových dohodách mezi německými automobilkami a nyní tato podezření vyšetřují. 

Sdělila to Evropská komise. Společnostem jako Volkswagen nebo BMW hrozí za dohody na cenách komponentů a výběru jejich dodavatelů vysoké pokuty, připomněla agentura Reuters.

"Evropská komise a německý kartelový úřad dostaly k této záležitosti informace, které nyní komise vyhodnocuje. V této fází je předčasné o tom dál spekulovat," sdělila komise bez dalších podrobností.

Spiegel: VW, Porsche a další velké automobilky se měly domlouvat na cenách komponentů

Německý týdeník Der Spiegel v pátek napsal, že automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů.

Dohody se údajně sjednávaly na setkáních zhruba dvou set zaměstnanců automobilek v rámci celkem 60 zvláštních výborů, v nichž se diskutovalo o vývoji automobilů a jejich komponentů, včetně systémů kontroly emisí. Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, už podle týdeníku přiznal možné protikonkurenční chování v dopise, který poslal úřadům 4. července.

Firmám, které antimonopolní odbor Evropské komise uzná vinnými z porušování pravidel hospodářské soutěže, hrozí pokuta do výše až deseti procent světového obratu. Firmy z automobilového průmyslu dostaly v minulých letech na obou stranách Atlantiku miliardové pokuty za kartelové dohody na cenách a dodávkách řady komponentů.

Video: Za falešné emise Volkswagenu odškodnění pro Evropany? „Nemáme na ně páky,“ tvrdí Jourová.

1080p 720p 480p 360p 240p
Za falešné emise Volkswagenu odškodnění pro Evropany? „Nemáme na ně páky,“ zuří Jourová

Zápisník Daniela Nováka: Sorry jako po slovensku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!