Finsko možná nepřispěje do záchranného programu pro Řecko | E15.cz

Finsko možná nepřispěje do záchranného programu pro Řecko

Timo Soimi
Timo Soimi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finsko se plánovaného třetího záchranného programu pro předlužené Řecko možná nezúčastní. Agentuře Reuters to řekl finský ministr zahraničí Timo Soini, který je členem euroskeptické Strany Finů. "Vláda má v této věci velmi přísnou politiku. Nebudeme akceptovat rostoucí finanční závazky Finska, ani seškrtání dluhů Řecka," sdělil Soini na okraj stranického kongresu.

Záchranné opatření, v jehož rámci by Řecko mělo získat další desítky miliard eur výměnou za další reformy a snižování výdajů, podle ministra fungovat nebude. V dlouhodobém výhledu je prý nejpravděpodobnějším scénářem odchod Řecka z eurozóny.

Zdroj obeznámený s páteční telefonickou konferencí činitelů na úrovni náměstků ministrů financí zemí Evropské unie agentuře Reuters řekl, že Řecko je na cestě k tomu, aby návrh dohody s mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu dokončilo do úterý. První část peněz z programu by tak Atény mohly získat do 20. srpna, kdy musejí splatit zhruba 3,5 miliardy eur (95 miliard korun) Evropské centrální bance (ECB).

Soini z vládní nacionalistické Strany Finů je znám jako kritik záchranných opatření, jimiž v době krize Evropská unie pomáhala zemím na pokraji bankrotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video