Finsko požaduje od Řecka hmotné záruky a prý není samo | e15.cz

Finsko požaduje od Řecka hmotné záruky a prý není samo

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: s.yume, Flickr, Creatice Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finsko hrozí, že zablokuje další pomoc Řecku, pokud země neposkytne zemím eurozóny hmotné záruky. Mohly by mezi ně patřit i středomořské ostrovy, nemovitosti či podíly ve státních firmách. Píše o tom dnes deník Financial Times a internetový portál NewsroomFinland.

Podle finské ministryně financí Jutty Urpilainenové má Řecko majetek zhruba za 300 miliard eur, což téměř pokrývá výši celého státního dluhu. „Mají spoustu nemovitostí, ostrovů a dalšího majetku,“ řekla ministryně podle NewsroomFinland. Finové údajně nejsou v tomto požadavku osamostatněni a podle Urpilainenové mají i podporu dalších členských států eurozóny.

Od ministryně financí není takový postoj ale až takovým překvapením. Sociální demokraté, k nimž Urpilainenová patří, chtěli záruky po Řecku již v nedávné volební kampani. Ta mimo jiné přinesla značný úspěch euroskeptické straně Praví Finové. To je podle expertů také důvod, proč i ostatní strany svůj velmi vřelý vztah k Evropské unii změnily a snaží se oslovit voliče, kterým pomoc Řecku vadí čím dál více.

„Chceme omezit zodpovědnost Finska. Nová vláda bude k případné finanční pomoci praktikovat tvrdší postup než předchozí vláda,“ dodala šéfka finské státní pokladny.

Finsko je pro případnou další pomoc Řecku, která by podle odhadů měla významně přesáhnout 100 miliard eur, klíčovou zemí. Je totiž jenom jedním ze šesti států, jež se mohou chlubit nejlepším možným ratingem AAA. Ten je přitom zárukou, že záchranný fond eurozóny (EFSF) si bude moci i v budoucnosti na finančních trzích moci půjčovat velmi levně. Poskytnutí pomoci z EFSF navíc vyžaduje jednomyslný souhlas států eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery