Ještě tvrdší zásah proti demonstrantům v Hongkongu: Policie použila vodní děla a slzný plyn | E15.cz

Ještě tvrdší zásah proti demonstrantům v Hongkongu: Policie použila vodní děla a slzný plyn

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hongkongská policie v neděli proti dalšímu protestu v Hongkongu použila proti demonstrantům slzný plyn i vodní děla. Už před začátkem nepovolených protestů se snažili policisté slzným plynem rozehnat scházející se lidi zejména v nákupní čtvrti Causeway Bay. Nedělní akce v Hongkongu je nejenom pokračováním kampaně proti Číně, ale i shromážděním svolaným v sedmi desítkách měst světa proti totalitě. Pochod se už konal například v australském Sydney.

V Hongkongu jde o 17. víkend protivládních protestů, jež začaly v červnu původně kvůli zákonu o vydávání lidí podezřelých z trestné činnosti do Číny.

Na dnešní akci přišlo mnoho lidí v černém a po policejních zásazích se přeskupovali a znovu scházeli. Na pochodu k vládnímu komplexu volali heslo Stůjte za Hongkongem, bojujte za svobodu. Někteří si sundali roušky z obličeje a házeli předměty na zásahovou jednotku, další nesli americké a britské vlajky.

V sobotu si v Hongkongu připomínali výročí demonstrací z roku 2014 pořádaných 79 dní s požadavky demokratických reforem. Lidé na ně chodili s deštníky. Ani sobotní akce se neobešla bez policejního zásahu s pomocí vodní děl a slzného plynu. Někteří z účastníků pálili čínskou vlajku a házeli na policisty zápalné lahve.

Skupina Stand With Hong Kong dnes vyzvala k pochodům proti totalitním režimům na celém světě. Podle hongkongského tisku by se měly akce konat nejen v Hongkongu, ale i v 72 městech dvaceti zemí. Na akci v Sydney přišlo přes 1000 lidí.

V Hongkongu se dnes lidé začali scházet na třídě Hennessy, kde je policisté rozehnali slzným plynem. Místní železniční společnost počítá s tím, že bude zřejmě nucena z bezpečnostních důvodů zavřít některé stanice nebo železniční dopravu zcela přerušit. Policisté na mnoha místech černými vlajkami avizovali, že použijí slzný plyn.

Konalo se ale také shromáždění stoupenců Číny, která bude příští týden slavit 70. výročí založení Čínské lidové republiky. Účastníci této akce v Hongkongu zpívali čínskou národní hymnu a mávali čínskými vlajkami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video