Kim Čong-un prý požádal USA o potravinovou pomoc | e15.cz

Kim Čong-un prý požádal USA o potravinovou pomoc

Kim Čong-un
Kim Čong-un
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nové severokorejské vedení požádalo Spojené státy o potravinovou pomoc. Oznámila to dnes japonská agentura Kjódó s tím, že prosbu předal Pchjongjang už v prosinci diplomatickou cestou na půdě OSN. Podle japonské agentury jde o první žádost, kterou Washingtonu adresoval nový vůdce KLDR Kim Čong-un, jenž se ujal moci po smrti svého otce Kim Čong-ila. Američané prý sice pomoc odmítli, nevyloučili ji ale do budoucna v případě, že KLDR dostojí svým mezinárodním závazkům.

Spojené státy trvají především na zastavení kontroverzního severokorejského jaderného programu včetně uzavření kapacit na obohacování uranu, což je proces nezbytný při vývoji jaderné zbraně. Chtějí také záruky, že případná pomoc nepadne do rukou stranického aparátu, místo aby se dostala k hladovějícím.

Podle jihokorejských a japonských analytiků je žádost KLDR adresovaná Washingtonu důkazem skutečně kritické hospodářské situace na severu Korejského poloostrova. Zároveň naznačuje, že nový vůdce se hodlá ekonomice věnovat s veškerou vážností.

Podle dostupných informací jednali emisaři KLDR a USA o potravinové pomoci i na schůzce v Pekingu v polovině prosince, tedy ještě před smrtí Kima staršího. Dosáhli tehdy údajně dohody o tom, že Pchjongjang pozastaví program obohacování uranu. KLDR na schůzce údajně požadovala potravinovou pomoc ve formě dodávek rýže, USA byly ochotny dodat KLDR vitaminové doplňky a pečivo pro děti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery