Kiska: Demokracie čelí nástupu extremismu | E15.cz

Kiska: Demokracie čelí nástupu extremismu

Kiska: Demokracie čelí nástupu extremismu
Andrej Kiska
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Demokratické země čelí nové vlně propagandy a nástupu extremistických politických sil, řekl slovenský prezident Andrej Kiska v úvodním proslovu na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě. Letošní 11. ročník konference Globsec je věnován kromě jiného otázkám terorismu, budoucnosti Severoatlantické aliance či referendu o setrvání Británie v EU. Konference se účastní politici či experti, ČR zastupují šéf diplomacie Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický.

„Léta po skončení studené války čelíme nové vlně politické propagandy a informační války, a to intenzivní a efektivní, která dokáže manipulovat s náladami v našich společnostech, “ řekl dále Kiska. „A dokonce ochromit politické rozhodování. Výsledkem je oslabení naší bezpečnosti.“

Podle slovenského prezidenta „slušnost“ se stává symbolem slabosti a „extremismus“ symbolem síly. „Extremistické politické strany a hnutí sílí v mnoha zemích. I standardní politici se někdy sníží nebo opakují jednoduchá, populární, ale nesprávná řešení,“ dodal.

Lepší alternativy nejsou

Kiska uvedl, že roste tlak na podkopávání základních hodnot a principů. „Nemůžeme považovat naše hodnoty a principy za automaticky dané. Jsou to právě hodnoty a principy, jež jsou terčem propagandy, která oživuje přízraky z temných koutů společnosti - extremismus, xenofobii a obecnou nedůvěru vůči demokracii,“ řekl slovenský prezident, který současně za důležité označil zastavení postupného poklesu důvěry ve společnost. Generaci mladých lidí je podle hlavy slovenského státu potřeba vysvětlovat, že není lepší alternativy, než je demokracie a svoboda.

Pokud bychom se zcela vzdali hledání společných řešení, přestali bojovat se skepsí, extremismem a nacionalismem, mohli bychom uvíznout v začarovaném kruhu nouzových rozhodnutí

Slovenský prezident řekl, že řešení vážných problémů, jako jsou migrační krize, situace na Ukrajině či hrozba terorismu si vyžádá čas, vůli a schopnost dosáhnout kompromisu. „Pokud bychom se zcela vzdali hledání společných řešení, přestali bojovat se skepsí, extremismem a nacionalismem, mohli bychom uvíznout v začarovaném kruhu nouzových rozhodnutí, neuvážených plánů B, C nebo D,“ uvedl Kiska na konferenci, která potrvá do neděle.

„Současná Evropa si nemůže myslet, že bezpečnost je něco, co je možné považovat za jisté. Musíme jednat společně, podmínkou je spolupráce a komunikace,“ řekl před zahájením konference novinářům Zaorálek.

Premiér Bohuslav Sobotka odřekl účast na programu konference, kde měl vystoupit se svým slovenským protějškem Robertem Ficem. Diskusní panel obou premiérů byl zrušen kvůli Ficovým zdravotním potížím.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!