Kolem Iráku krouží cizí kapitál | E15.cz

Kolem Iráku krouží cizí kapitál

Kolem Iráku krouží cizí kapitál
Irák (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: E15

Jaroslav Bukovský

Irák není jen jednou velkou válečnou zónou s nahodile vybuchujícími bombami. Podle velkých jmen světového byznysu je i kolébkou slibných investičních projektů. V zemi, kde počet obětí z násilností atakuje pětileté maximum, hodlají své pobočky otevřít americké banky jako City, JP Morgan nebo britská Standard Chartered.

Jiní jdou ještě dále. Bagdád se má stát dovolenkovou destinací a blízkovýchodním Las Vegas. Ačkoli se plány zdají být utopií, globálním hráčům jde o jediné. Být u znovuzrození Iráku jako první.

„Bezpečnostní situace je zavádějící, Bagdád je na vzestupu a získat rezervaci v restauraci bývá problém. Existují sice části, které jsou extrémně nebezpečné, ale to je totéž jako u nás v Baltimoru,“ uvádí manažer v zemi angažovaného fondu Eufrat Geoffrey Batt pro Financial Times. O co rizikovější může být vystoupit z letadla na bagdádském letišti, o to zajímavější může být pro investory poslat do Bagdádu v předstihu své peníze. „Jde o jedno z nejperspektivnějších míst na světě,“ říká Batt.

Příležitosti cítí i velké hotelové řetězce

Příležitosti vyhlížejí i hotelové řetězce. Starwood, Sheraton nebo Wyndham monitorují trh a dubajský Emaar Properties má dokonce v třiatřicetimilionové muslimské zemi v úmyslu vybudovat hráčský rezort za dvě miliardy dolarů. V zemi již jako předvoj světa velkých financí působí řada menších zahraničních fondů. Příchodu opravdu velkých institucionálních hráčů však zatím brání omezená investiční infrastruktura.

V posledním roce šel zisk nahoru o 400 procent,“ uvádí Sanjay Motwani z fondu Sansar Capital na adresu místního distributora limonád Pepsi s tím, že navzdory problematické bezpečnostní situaci zisky zdejších firem rostou. Podle expertů na region nabízí Irák příznivou demografickou strukturu a rostoucí HDP na hlavu, kupní síla Iráčanů tedy roste.

Z rostoucí poptávky po kapitálu těží také banky. „Čistý zisk bank vzrostl mezi lety 2010 a 2012 o 200 procent,“ dodává Motwani. Zatím však jádrem irácké ekonomiky zůstává ropa, jejíž těžba představuje zhruba dvě třetiny HDP země a až 90 procent příjmů státního rozpočtu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!