Kvóty pro imigranty jsou zřejmě nezákonné, ukazuje analýza | E15.cz

Kvóty pro imigranty jsou zřejmě nezákonné, ukazuje analýza

Kvóty pro imigranty jsou zřejmě nezákonné, ukazuje analýza
Migranti
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ministerstvo vnitra vypracovalo analýzu, podle jejíchž výsledků jsou povinné kvóty pro přijímání uprchlíků zřejmě nezákonné. Na sociální síti Twitter to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec ‏(ČSSD). Dodal, že Česko s analýzou v pondělí seznámí Evropskou unii. Kvóty, podle kterých by unijní státy musely přijímat běžence, prosazuje Evropská komise s podporou Německa a dalších západoevropských zemí. Proti se staví Česko a další státy visegrádské skupiny.

„Dokončili jsme analýzu, z níž vyplývá, že povinné kvóty jsou nejen slepá, ale zřejmě i nezákonná cesta. Zítra s ní seznámíme EU,“ napsal Chovanec na Twitteru. Ministr ČTK řekl, že analýza je uceleným právním textem s otázkami ke kvótám, které kladl na minulém jednání unijních ministrů vnitra a nedostal na ně dosud odpověď.

„Série otázek podložená právním rozborem, na které bychom chtěli odpovědi ještě před tím, než se v úterý sejdeme,“ popsal dokument. V úterý budou v Bruselu ministři vnitra znovu mimořádně jednat o uprchlické krizi.

Chovanec řekl, že analýzu Česko v pondělí odešle Evropské komisi a také ji předá v Praze na jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) se šéfy diplomacie dalších unijních zemí včetně Lucemburska, které nyní předsedá EU. Dokument podle něj ministerstvo vnitro poslalo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (oba ČSSD).

Česko odmítá plán Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl ze tří unijních zemí, které čelí největšímu náporu migrantů. Po úterní schůzce ministrů vnitra bude o kvótách ve středu jednat mimořádný summit EU s účastí Sobotky. Při rozhodování se může stát, že Česko i další odpůrci přerozdělování uprchlíků budou v rámci unie přehlasováni. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) už řekl, že v takovém případě se Česko může obrátit na evropské soudy.

Česká vláda tvrdí, že není pro běžence cílovou zemí a bude obtížné migranty v Česku i po případném přerozdělení udržet. Navrhuje lepší kontrolu unijní hranice, a tím lepší regulaci přílivu uprchlíků. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes uvedl, že státy visegrádské skupiny by mohly na maďarských hranicích vybudovat záchytné centrum, které by běžence registrovalo před vstupem do schengenského prostoru. Česká armáda také podle Stropnického může v případě potřeby vyslat do uprchlických táborů v okolí Sýrie tisíce vojáků, kteří by tam pomáhali organizačně a zapojili se třeba do ochrany táborů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!