Litva se opevňuje proti Rusku. Na hranici s Kaliningradem vyrůstá plot | E15.cz

Litva se opevňuje proti Rusku. Na hranici s Kaliningradem vyrůstá plot

ČTK

Litva začala se stavbou plotu na hranici s Kaliningradskou oblastí, která je ruskou exklávou v Pobaltí. Oznámilo to litevské ministerstvo vnitra. Země se tak chce chránit proti pašerákům a ilegálním přechodům hranice. Podle agentury DPA však hrají svou roli i geopolitické důvody.

Litva, která je členem EU i NATO, opatřením v první fázi posílí ostrahu 45 kilometrů dlouhého úseku vnější hranice EU. Dohromady se počítá s výstavbou 130 kilometrů dlouhého kovového plotu.

Za přítomnosti litevského ministra vnitra Eimutise Misiunase a zástupců pohraniční stráže byly první sloupy dva metry vysoké bariéry zapuštěny do země v příhraniční obci Ramoniškiai. Stavba, která přijde na 1,4 milionu eur, má být hotova do konce roku.

Černá Hora rozšíří řady NATO, může ale přijít o dobré vztahy s Ruskem

Kromě ochrany před kriminálními živly nebo ilegální migrací má plot také své bezpečnostní důvody. Litva se obává o svou bezpečnost vzhledem k trvajícím konfliktům na Ukrajině.

Postupně má být plot vybaven moderními monitorovacími systémy. Nyní zajišťuje Litva hranici s oblastí kolem města Kaliningrad, v němž má Rusko námořní základnu, prostřednictvím třináct metrů širokého hraničního pásu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!