Maďarsko se odvolalo. Nesouhlasí s rozsudkem, že porušilo práva migrantů | E15.cz

Maďarsko se odvolalo. Nesouhlasí s rozsudkem, že porušilo práva migrantů

ČTK

Maďarsko se odvolalo proti rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), podle nějž před dvěma roky porušilo práva dvou migrantů tím, že je zadržovalo v tranzitní zóně a poté poslalo zpět do Srbska. 

Podle agentury MTI o tom v Budapešti informoval bezpečnostní poradce premiéra Viktora Orbána .

Předseda vlády v popuzené reakci na rozhodnutí, k němuž štrasburský soud dospěl tento týden v úterý, celou záležitost označil za "absurdní a nepochopitelnou". Orbánova strana Fidesz v prohlášení dotčeně uvedla, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic.

Náš člověk v Budapešti: Maďarský potravinový cirkus

Bakondi na tiskové konferenci zdůraznil, že Maďarsko v tomto případu postupovalo při posuzování dotyčných dvou bangladéšských migrantů "zcela v souladu se zákony". Pokud jde o jejich poslání do sousední země, úřady jsou podle něj naprosto přesvědčené, že Srbsko je bezpečnou třetí zemí.

ESLP nařídil Maďarsku zaplatit oběma Bangladéšanům po 10 tisíc eurech (270 tisíc korun) jako odškodné a po 8705 eurech k pokrytí soudních výloh.

Maďaři zabouchli dveře

Orbánův poradce novinářům kromě jiného rovněž řekl, že letos se už pokusilo překročit maďarsko-srbské hranice 7212 uprchlíků. Dodal, že od ledna bylo maďarským úřadům předáno 1134 žádostí o udělení azylu a že za celý loňský rok jich bylo kolem 30 tisíc.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!