Náhrada za ministerský post. Mikloš povede rádce ukrajinského premiéra | e15.cz

Náhrada za ministerský post. Mikloš povede rádce ukrajinského premiéra

Ivan Mikloš
Ivan Mikloš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman jmenoval bývalého slovenského vicepremiéra a ministra financí Ivana Mikloše šéfem týmu svých hospodářských poradců. Předseda ukrajinské vlády to oznámil v parlamentu. Úkolem slovenského ekonoma bude pomáhat v prosazování reformních kroků, v nichž se nový kabinet zavázal pokračovat.

„Ve vládě bude vytvořeno jádro, jehož součástí bude skupina odborníků. Vést tyto odborníky bude v souladu s předchozí dohodou Ivan Mikloš. Bude to skupina pro podporu reforem,“ řekl Hrojsman ve sněmovně. Jeho vláda, která nahradila předchozí kabinet Arsenije Jaceňuka, prošla ve čtvrtek hlasováním v parlamentu, který rovněž schválil vládní program.

S Miklošem, který stál za rozsáhlými slovenskými reformami kabinetu expremiéra Mikuláše Dzurindy, se původně v Kyjevě počítalo pro post ministra financí. Vládní funkce ale předpokládá ukrajinské občanství, kvůli němuž by se slovenský ekonom musel vzdát občanství slovenského. Dvojí občanství Bratislava až na výjimky svým občanům neumožňuje, a tak Mikloš nakonec přijal nevládní funkci šéfa Hrojsmanových poradců.

Mikloš se do řízení ukrajinského reformního programu zařadil už počátkem loňského roku, kdy se stal poradcem tehdejší ministryně financí Natalji Jareskové a ministra hospodářství Ajvarase Abromavičiuse. Nikdo z těchto dvou politiků v nové ukrajinské vládě není.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery