Napětí mezi Korejemi roste. KLDR vyhlásila plnou bojovou pohotovost | e15.cz

Napětí mezi Korejemi roste. KLDR vyhlásila plnou bojovou pohotovost

armáda KLDR
armáda KLDR
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severokorejský vůdce Kim Čong-un uvedl jednotky na hranicích s Jižní Koreou do stavu plné bojové pohotovosti. Oznámila to v Pchjongjangu státní agentura KCNA. Korejská lidová armáda má být podle prezidenta připravena "zahájit překvapivé operace". Do Soulu režim vyslal ultimátum, v němž žádá odstranění propagandistických tlampačů podél společné hranice. "Jsme připraveni k nasazení jaderných zbraní," prohlásil podle japonských médií mluvčí režimu v Tokiu.

Kim podle agentury reagoval na zostření napětí na hranicích, které rozdělují obě země od uzavření příměří v korejské válce v 50. letech minulého století. Severokorejská armáda ve čtvrtek vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílá přes společnou hranici propagandu proti KLDR. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou. Severní Korea následně pohrozila vojenskou akcí, pokud Jižní Korea propagandistické vysílání nezastaví. To ale Soul odmítl.

Zostření napětí na Korejském poloostrově dnes přimělo Čínu, aby vyzvala obě strany ke zdrženlivosti. Peking zůstává hlavním ekonomickým partnerem KLDR, přestože jeho vliv na severokorejskou politiku klesá. Vyhrocená situace mezi oběma korejskými státy vyvolala v Číně „hluboké znepokojení“, uvedly čínské oficiální zdroje, které citovala agentura Reuters.

Z příhraniční průmyslové zóny Kesong bylo v reakci na současné napětí vykázáno na 50 tisícovek severokorejských dělníků. Konzervativní aktivisté v Soulu mezitím v ulicích pálí podobizny Kim Čong-una a odsuzují jeho činy. Jihokorejská rozvědka potvrdila, že podle jejích informací se severní režim chystá raketami Scud zasáhnout až 11 lokalit.

Severokorejské ozbrojené síly ve čtvrtek poslaly jihokorejskému ministerstvu obrany dopis, v němž žádají Soul, aby do 48 hodin vysílání z amplionů zastavil. Pokud v něm bude Jižní Korea pokračovat, podnikne Pchjongjang údajně vojenskou akci.

Napětí kvůli incidentům na hranici

Mezi oběma Korejemi se v poslední době opět zvýšilo napětí. Jižní Korea počátkem srpna obvinila sousední KLDR, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny a ty zmrzačily dva jihokorejské vojáky. Pchjongjang svou vinu popřel s tím, že Soul zfalšoval důkazy.

Soul pak v rámci odvetných opatření začal s pomocí tlampačů opět vysílat slogany namířené proti Pchjongjangu. Toto vysílání bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004. K obnově vlastního propagandistického vysílání z amplionů přistoupila i Severní Korea.

Mimořádná schůze RB OSN

KLDR ve čtvrtek požádala o svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN. Jejím tématem by měly být vojenské manévry, které na Korejském poloostrově pořádají Spojené státy a Jižní Korea. Každoroční cvičení začne v pondělí a potrvá týden. KLDR proti němu pravidelně protestuje a hrozí odvetou.

„Pokud Rada bezpečnost znovu neuspokojí oprávněnou žádost KLDR, zřekne se zároveň své úlohy chránit mír a bezpečnost ve světě. Stane se politickým nástrojem,“ konstatovala v dopise Radě bezpečnosti mise KLDR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video