Německo chystá omezení dávek pro cizince z EU. Nárok vznikne až po pěti letech | E15.cz

Německo chystá omezení dávek pro cizince z EU. Nárok vznikne až po pěti letech

Německo chystá omezení dávek pro cizince z EU. Nárok vznikne až po pěti letech
Jeden z hlavních německých exportérů, automobilka Volkswagen
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Německo omezí výplatu sociálních dávek občanům ostatních zemí Evropské unie, kteří ve spolkové republice nepracují. Nově budou mít na dávky nárok pouze lidé, kteří v Německu žijí nejméně pět let. O návrhu, který by už příští týden mohla schválit vláda, informovala média skupiny Funke.

Návrh, za nímž stojí ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová, má za cíl omezit přistěhovalectví do systému sociálního zabezpečení, zejména ze strany občanů východoevropských zemí.

Sociální demokratka Nahlesová o plánovaných změnách informovala už na konci loňského roku, její materiál byl ale dlouhou dobu v připomínkovém řízení. Výhrady k němu měl podle německých médií zejména ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU), který požadoval ještě přísnější regulaci výplat dávek cizincům ze zemí EU.

Přepočteno: Do Německa loni přišlo jen 890 tisíc uprchlíků

Nahlesová návrhem zákona reagovala na loňské rozhodnutí Spolkového sociálního soudu (BSG), podle něhož mají cizinci ze zemí EU pobývající v Německu více než šest měsíců nárok na určité sociální dávky v zákonné výši.

Svaz měst a obcí se obával, že komunám v důsledku rozhodnutí soudu výrazně stoupnou výdaje v této oblasti. Odhadoval, že by dodatečný nárok na finanční podporu získalo asi 130 tisíc lidí. Změna zákona by tomu měla zabránit, a proto očekávaný krok vlády sdružení uvítalo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!