Německý ministr vnitra: Vracet uprchlíky teď bude složitější | E15.cz

Německý ministr vnitra: Vracet uprchlíky teď bude složitější

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vracet uprchlíky do zemí původu může být v letošním roce složitější než dříve, myslí si německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU). Přesto je přesvědčen, že se letos ze spolkové republiky ať už dobrovolně, či nedobrovolně vrátí více než 80 tisíc běženců, jak tomu bylo loni.

Do Německa za poslední dva roky přišlo téměř 1,2 milionu uprchlíků, do vlasti se ale vrátila jen část těch, kteří ve spolkové republice nemají nárok na azyl ani jinou formu právní ochrany. Loni jich asi 55 tisíc odešlo dobrovolně, dalších 25 tisíc bylo deportováno.

"Ten počet nestačí," prohlásil dnes De Maiziére po návštěvě návratového zařízení na berlínském letišti Schönefeld. Loni se odtud do země původu vrátilo asi 2 tisíce uprchlíků, většina z nich přitom odešla dobrovolně.

De Maiziére věří, že počty letos budou stoupat. Zároveň ale vyjádřil obavy, že vracení uprchlíků může být složitější. Důvodem je podle něj to, že dosud se dobrovolné návraty i nedobrovolné odsuny týkaly ze 70 procent lidí z balkánských zemí. Jejich zastoupení ale bude nyní klesat. "Tím se to ztíží," myslí si ministr.

Jedním z problémů je to, že se některé země, například ze severní Afriky, dosud neměly k tomu, aby svým občanům, které chce Německo vrátit, vydávaly potřebné dokumenty. Takové problémy spolková republika s balkánskými státy řešit nemusela.

Aby se počet dobrovolných odchodů dál zvýšil, snaží se Německo uprchlíky motivovat i finančně. Letos na ně chce dát dohromady 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). De Maiziére sice upřednostňuje dobrovolné návraty, deportace jsou podle něj ale nutným doplňkem, i proto, že zvyšují motivaci odmítnutých žadatelů o azyl k dobrovolnému odchodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.